E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Fundi i një filmi të parë me plehrat

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Nga: Alfred Peza

Po bëhet çdo ditë dhe më e qartë, se opozita kërkon të rikthehet në pushtet përmes zgjedhjeve të 25 prillit 2021, duke u bazuar tek propaganda e lajmeve të rreme. Rasti më i fundit, që lidhet me debatin për çështjen e plehrave, po e tregon këtë. Ky është modeli sesi mund të sulmosh një individ, një biznes, një qeveri dhe një mazhorancë për një çështje sensitive për interesin publik, jo për të zgjidhur një problem apo për të vendosur drejtësi por thjeshtë dhe vetëm, për të prodhuar politikë sa për politikë.

E kanë nisur lojën me plehrat dhe rreth plehrave, sapo qeveria e Kryeministrit Edi Rama futi këmbët në zyrë, pas zgjedhjeve të 23 qershorit 2013. E vijuan këtë lojë, atëherë kur sipas raporteve më të fundit të drejtësisë dhe medias italiane, LSI dhe PD tentuan që ta rrëzonin qeverinë socialiste pak përpara zgjedhjeve të 2017. E po i rikthehen temës së tyre të dashur dhe të preferuar, sërisht tani, vetëm pak përpara zgjedhjeve të radhës të 2021.

Është lehetësisht e kuptueshme që e bëjnë këtë, jo se kanë ndonjë qasje apo merak ekologjik, por thjeshtë dhe vetëm, si pjesë të luftës së tyre për pushtet. Nëse tema e plehrave do të ishte pjesë e një debati të gjerë publik, e programeve të tyre elektorale apo e shqetësimit qytetar, kjo do të ishte një çështje tjetër. Sepse tema të tilla janë në krye të axhendës politike të të gjelbërtve kudo sot në botë, e sidomos në kontinentin tonë ku partitë e këtij spektri, zënë sot një peshë shumë të rëndësishme në Parlamentin Europian.

Por kjo nuk ka të bëjë asfare me këtë qasje politike, mediatike dhe opozitare sot në Shqipëri. Debati rreth inceneratorëve të djegies së plehrave, u rihap këto ditë, thjeshtë dhe vetëm në funksion të fushatës elektorale. Thjeshtë dhe vetëm për zhurmë politike dhe propogandistike. Jo për ti dhënë zgjidhje. Jo për të demonstruar ndonjë projekt konkret apo një strategji ndryshe kombëtare, në trajtimin e mbetjeve pasi të vijnë në pushtet, në një vend që ka trashëguar një problematikë të jashtëzakonshme në këtë fushë.

Ky është një tjetër shembull se liderët politikë të PD dhe LSI nuk kanë një strategji elektorale, program alternativ qeverisës dhe ekip fitues. Nëse do bënin fushatë elektorale frymëzuese në çdo fshat e qytet të Shqipërisë, si ato që krijojnë uraganin e pandalshëm të fitores që çon tek rrotacioni i pushtetit, duhet të kesh shumë gjëra me vete. Duhet të punosh natë e ditë dhe nuk duhet të rrish brenda zyrave, skutave dhe restoranteve luksoze. Duhet të punosh me njerëzit dhe jo vetëm me propogandën. Duhet të përqafosh kauza morale, të cilat i beson dhe për të cilat lufton fort deri në triumf.

Lexo edhe :   Braçe tallet me Bashën: Sa bëjnë 6×7+25 prill?
Lexo edhe :   "Rrezik për interesat kombëtare”, Basha: “Deti” të çohet në Hagë pas zgjedhjeve

Për aq kohë sa minoranca ka ende mbi krye, të njëjtët liderë që i çuan në opozitë pas 2013, askush nuk mund të presë alternativa të reja nga një ekip politikanësh të vjetër. Ndaj kjo i bën që të mos i falen më lojës së dikurshme spektakolare në fushën e ideve politike, programeve ndryshe dhe alternativave frymëzuese. Por gjithnjë e më shpesh, po tregojnë se alternative e vetme që u ka mbetur është ajo e hileve, gënjeshtrave, mashtrimeve, fake news-eve, miteve të rreme dhe gjysëm të vërtetave.

Dikur nën drejtimin e Sali Berishës, lokomotiva e trenit opozitar ecte e sigurtë mbi shinat e tensionimit ekstrem të klimës sociale në vend dhe mbi parimin “përça e sundo PS”. Ndërsa sot nën drejtimin e Lulzim Bashës opozitarët tanë i janë falur vetëm strategjisë së propogandës së ngritur mbi mitet e rreme opozitare, në emisionet e debateve politike televizive dhe në rrjetet sociale.

Teknologjia e prodhimit të këtij lloj opozitarizmi, çuditërisht operon gjithnjë sipas të njëjtit skenar: E mbështjell gënjeshtrën më të madhe, me ambalazhin më të shkëlqyer dhe e çojnë për ta shitur publikisht në televizionin më të madh, nga njerëzit e tyre më të rëndësishëm. Derisa situata sqarohet dhe e vërteta del gjithmonë në shesh, as nuk skuqen, as nuk zverdhen e as nuk ndalen kurrë. Por vazhdojnë e vazhdojnë me të njëjtin zell. Me të njëjtin pasion. Me të njëjtin agresivitet e paturpësi, duke u bërë gati për shfaqjen e radhës.

Fundi pa lavdi i miteve të rreme opozitare erdhi gjatë zgjedhjeve lokale të vitit të shkuar. Meqë këtë radhë fenomeni po mer përmasa pandemike, vitin e ardhshëm do të kemi me sa duket, ceremoninë e lamturmirës së tyre. Ky është fundi i një filmi politik me plehra, që shqiptarët e kanë parë, edhe dy herë të tjera tashmë. E mira e vetme e kësaj radhe, është se kjo që po konsumohet këto ditë, është e treta e vërteta!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...

Shqipëria, rekord në Europë për koncesionet e partneritetit publik privat (PPP)

Shqipëria shënon një rekord në Europë sa u përket angazhimeve jashtë bilancit të qeverisë, që ka marrë për koncesionet e formës së Partneritetit Publik-Privat...

Ende nuk dihet nëse aktakuza ndaj Thaçit, është konfirmuar apo hedhur poshtë

Dhomat e Specializuara në Hagë nuk e kanë njoftuar ende publikun nëse aktakuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ndaj presidentit të Kosovës,...

Covid ‘pushton’ Shqipërinë: Dita e tretë rradhazi me mbi 300 raste të reja

Covid-19, duket se ka dalë jashtë kontrollit në vendin tonë. Për të tretën ditë rradhazi, janë regjistruar mbi 300 raste me koronavirus. Gjatë 24 orëve të...