E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Vala e dytë e virusit/ Merkel: Ju lutem qëndroni në shtëpi dhe mos udhëtoni

Qeveria gjermane ka vendosur të shtrëngojë masat në atë që duket se është vala e dytë e virusit. Këto masa përfshijnë reduktimin e e orarit të mbylljes së restoranteve dhe bareve, e njëkohësisht duke kufizuar festat private.

“Tani duhet të bëjnë gjithçka që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar. Çdo ditë vlen. Ju lutem: Hiqni dorë nga çdo udhëtim që nuk është i domosdoshëm, nga çdo festim që nuk është absolutisht i domosdoshëm.

Ju lutem, kur është e mundur qendroni në shtëpinë tuaj”, ka apeluar kancelarja gjermane, Angela Merkel, në një mesazh video të ditës së shtune.

Këto masa shtrënguese vijnë pasi autoritetet shëndetësore gjermane kanë regjistruar 7.830 raste të reja në 24 orët e fundit, duke shënuar një rekord të ri për Gjermaninë që nga fillimi i pandemisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...