E enjte, 28 Maj, 2020
22 C
Tirana

Fshatrat në Itali japin ofertën e pazakontë, 700 euro në muaj kush do që të jetojë aty

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Një rajon i nënpopulluar në Itali, u ofron të ardhurve të rinj 700 euro në muaj për 3 vite, nëse do të pranojnë të jetojnë në fshatrat e tij. Megjithatë ka disa kushte: fshati duhet të ketë më pak se 2 mijë banorë, dhe të rinjtë e ardhur duhet të angazhohen për të hapur një biznes.

“Ne duam të bëjmë më shumë, ne duam që njerëzit të investojnë këtu dhe jo të bëjmë bamirësi. Ata mund të hapin çdo lloj aktiviteti, furrë buke, restorant, çdo gjë. Është një mënyrë për të rikthyer jetën në fshatrat tanë, e për të rritur popullsinë”, është shprehur Donato Toma, presidenti i rajonit të Molises për “The Guardian”.

Toma ka njoftuar gjithashtu se secili fshat, me më pak se 2 mijë banorë do të marrë 10 mijë euro në muaj, të cilat mund t’i përdorë për ndërtime dhe për të promovuar aktivitete kulturore.

“Nuk është vetëm një çështje e shtimit të popullsisë. Njerëzit duan gjithashtu infrastrukturë, dhe arsye për të qenduar, përndryshe do kthehemi aty ku kemi qenë”, tha ai.

Lexo edhe :   COVID-19 në Itali/ Bilanci i viktimave në 24 orët e fundit

Sipas Institutit të Statistikave në Itali, Molise me një popullsi 305 mijë banorë, është mes rajoneve që ka humbur më shumë banorë në vitet e fundit. Më shumë se 9 mijë persona kanë ikur.

Në vitin 2018, më shumë se 2 mijë e 800 banorë janë ndarë nga jeta, ose kanë lëvizur në rajone të tjera, 1 mijë më shumë se viti paraardhës.

Italia është një nga ekonomitë e mëdha evropiane, popullsia e së cilës pritet që të bjerë dhe më tej në 5 vitet e ardhshme. Në përpjekje për të ringjallur fshatrat, shumë kryebashkiakë kanë hapur dyert për azilkërkuesit që kanë kaluar Mesdheun përmes Libisë. Nuk mungojnë as strategji të tjera, si ajo për shitjen e shtëpive të braktisura me çmimin simbolik 1 euro.

Lexo edhe :   COVID-19 në Itali/ Bilanci i viktimave në 24 orët e fundit

The Guardian/ Përshtati në shqip SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

3 tërmete në detin Jon

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, një tërmet me madhësi 4.2 ka tronditur detin Jon pasditen e sotme. Tërmeti është ndjerë në...

Pëllumb Pipero ngrihet në “piedestal”, fiton titullin e rëndësishëm

Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero ka marrë një vlerësim shumë të madh për kontributin e tij të çmuar në këtë periudhë pandemie. Me propozim...

Sekuestrimi i 400 mijë dollarëve/ Zbulohet biznesmeni që do çonte paratë në Australi

400 mijë dollarët që u sekuestruan sot nga blutë e Tiranës, i përkasin biznesmenit Aleksandër Gavoçi, raporton Dosja.al. Ky biznesmen nuk është i panjohur,...

“Janë karagjozë, me nivel mizerabël kulturor”, Murrizi kërkon ndëshkimin e Blendi Fevziut

Deputeti Myslim Murrizi, njëherazi kryetar i grupit parlamentar demokrat, i ka kërkuar Autoritetit të Mediave Audiovizive që të marrë masa ndaj moderatorit Blendi Fevziu....

OFL vendos sërish në “shënjestër” grupin e rrezikshëm

Operacioni Forca e Ligjit zbarkoi sërish ditën e sotme në Shkodër për të kërkuar vetëdeklarimin e burimit të pasurisë për një tjetër anëtar të...
WhatsApp KONTAKTO TT