E enjte, 28 Maj, 2020
22 C
Tirana

Pajiset me leje për prerjen e drurëve, gjobitet për leje transporti (video)

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Drilon Bera, nga Hasi tregon se i është drejtuar emisionit “Stop”, sepse në vitin 2018 mori leje për të prerë dru te Drejtoria e Shërbimit Pyjor Has. Por ndërsa bënte dru në Helshan, Inspektorët e Inspektoriatit të Mjedisit, dega Kukës e gjobisin me 1 milionë e 500 mijë lekë, për mungesë të lejes së transportit. Driloni shpjegon se para se të priste dru, inspektori Fatmir Meshi i Drejtorisë së Shërbimit Pyjor, i tha se me këtë leje do të ishte në rregull dhe pas gjobës i shpjeguan, se masa ndëshkimore do të hiqej.

Por pas një viti, përballet me një shkresë nga një përmbarues, ku del debitor ndaj Inspektoriatit të Pyjeve Kukës, me 1 milionë e 500 mijë lekë.

Drilon Bera: Kam ardhur tek drejtoria Pyjore Has për të shkuar për të bërë dru në Has. Për këtë kam paguar 20 mijë lekë, dhe më thanë je në rregull. Ika për të bërë dru në Helshan, dhe më ndali Inspektorati i Kukësit, duke më thënë se nuk isha në rregull më dokumentin, pasi nuk kisha leje për transportin, dhe më gjobiti me gjobë 1 milion e 500 mijë lekë të vjetra. Erdha tek Drejtoria e Shërbimit Pyjor dhe më thanë se do ma heqin gjobën. Pas një viti më vjen një gjobë prej gjykate. Nuk isha në dijeni të vendimit të Gjykatës. Nuk e dija për lejen e transportit, unë kam marrë vetëm një leje të thjeshtë, pasi unë jam qytetar i thjeshtë. Sot e kam marrë gjobën unë, nesër e merr një njëri tjetër.

Nëpërmjet kameras së fshehtë të “Stop”, qytetari Drilon Bera takon drejtorin e Shërbimit Pyjor Has, Selim Lishaj, i cili i thotë që këtë gjobë e ka vënë Inspektoriati gabimisht. Por, sipas drejtorit, gjoba mund të shmanget e për 4 vjet hiqet nga sistemi. Në komunikimin me gazetaren, drejtori pranon gabimin, duke thënë se gjoba do të paguhet nga shërbimi pyjor i Hasit.

Inspektori Fatmir Meshi-Jo vetëm ai qytetar, por të gjithë qytetarët janë në dijeni. A e kupton?

Inspektori Fatmir Meshi-Po e dinin moj, e dinin.

Inspektori Fatmir Meshi-Nuk është faji im! Nuk është faji im!

Inspektori Fatmir Meshi-Po, jo, jo!

Inspektori Fatmir Meshi-Shkoni tek Drejtoria, t’ju sqarojë më mirë ju!

Drejtori Selim Lishaj-Sali Sallaci, ai është kryeinspektori. Se s’të kam gjobit unë! Fatmiri (Inspektori i Shërbimit Pyjor) i lëshu dokumentat.

Qytetari: Çfarë dokumentash? Nuk pi ujë tha, ky dokument!

Drejtori Selim Lishaj-Po mirë ore, hajde shkojmë tek pyjorja, për ta verifikuar pi, apo s’pi ujë!

Qytetari: Nuk është e vlefshme,- më thanë mua ato!

Drejtori Selim Lishaj-A s’është e vlefshme, a është e vlefshme, hajde shkojmë tek pyjorja, ballafaqohen me ne, a është e vlefshme, a s’është e vlefshme, dokumentat, që kemi lëshu ne.

Qytetari: Qysh ne më pagu tash 1 milionë e gjysëm?!

Drejtori Selim Lishaj-Tashi o Drilon, tashi asht mas, mas…800 mijë t’u ka ba kjo gjoba. Rreth 3 milionë do të thotë, t’i kishin gjobit.

Qytetari: Mandej, çfarë bahet?

Drejtori Selim Lishaj-Asisend! Llogaritë bankare këtij djalit, jo në bankë, se s’kanë, ça i ban asnjë ma. Për 4 vjet kjo gjobë hiqet! Del nga sistemi, por llogaritë, po të gjetën llogaritë bankare, të këtija në bankë…

Qytetari: Po ku ka llogari ai!

Drejtori Selim Lishaj-Po mirë o, po të gjetën llogari bankare, ta pezullojnë! Unë s’kam gja në dorë! Ju përshëndes!

Qytetari 1-Shnet!

Drejtori Selim Lishaj-Ja kalofshit mirë!/tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

30 milion euro për Teatrin/ Ahmetaj: Do i nxjerrim nga dheu nëse s’i kemi

Ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj foli ditën e sotme për ndërtimin e Teatrit të Ri. Referuar letrës së Kryebashkiakut të Tiranës për 30 milion euro...

Ahmetaj: Paga e tretë e luftës do merret brenda 15 qershorit

Ministri Arben Ahmetaj, në një intervistë për “News24”, sqaroi se pagën e luftës pritet që ta marrin 50 mijë qytetarë. Bëhet fjalë për ata...

3 tërmete në detin Jon

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, një tërmet me madhësi 4.2 ka tronditur detin Jon pasditen e sotme. Tërmeti është ndjerë në...

Pëllumb Pipero ngrihet në “piedestal”, fiton titullin e rëndësishëm

Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero ka marrë një vlerësim shumë të madh për kontributin e tij të çmuar në këtë periudhë pandemie. Me propozim...

Sekuestrimi i 400 mijë dollarëve/ Zbulohet biznesmeni që do çonte paratë në Australi

400 mijë dollarët që u sekuestruan sot nga blutë e Tiranës, i përkasin biznesmenit Aleksandër Gavoçi, raporton Dosja.al. Ky biznesmen nuk është i panjohur,...
WhatsApp KONTAKTO TT