E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe.

Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek presidenti Macron, ndërsa ky i fundit e pranoi dhe e zëvendësoi brenda ditës.

Shkaku i dorëheqjes së ish-kryeministrit është rezultati i dobët që partia e tij pati në zgjedhjet lokale, ku vetë Philippe kandidoi dhe fitoi postin e kryetarit të bashkisë së Le Havre.

Philippe, i cili ka qenë kryeministër që nga viti 2017 kur Macron dhe ekipi i tij “La République en Marche” (LREM) erdhën në pushtet, u zgjodh si kryetar i Le Havre në zgjedhjet lokale. Ai më parë ishte kryetar bashkie nga 2010 deri në 2017 në qytetin portual verior, ku fitoi gati 60% të votave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...