E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

Serbia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Beograd

Pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Beograd, autoritetet serbe kanë vendosur të marrin masa të jashtëzakonshme për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Mediat serbe raportojnë se masat do të zgjasin deri më datë 18 korrik. Ato parashikojnë një mori ndalimesh dhe detyrimesh për bizneset dhe qytetarët.

Raportohet se do të ndalohet aktiviteti i klubeve të natës nga ora 23:00 deri në mëngjes. Ndërsa, qytetarët që janë në ambiente të brendshme duhet të mbajnë maska, pa asnjë përjashtim. Gjithashtu, ata duhet të qëndrojnë 1,5 metra larg njëri-tjetrit.

Qytetarët që do të përdorin transportin publik, do të duhet të mbajnë maska. Ata që do të kapen pa maska do të gjobiten me 5 mijë dinar. Mbledhja në ambiente të mbyllura, në grupe me më shumë se 100 veta do jetë e ndaluar. Ndërsa në vendet e hapura, nuk do të lejohen më shumë se 500 persona në një ambient.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Pronat në jug/ Lame: Meritojmë medalje, bëmë një hartë se nuk ka pasur

Kreu i Kadastrës, Artan Lame ka folur lidhur me pronat e minoritarëve grekë në jug të vendit. Përballë kreut të OMONIA-s, Fredi Belerit, Lame u...

Dëshmi rrëqethëse: Lashë mbi 4 mijë euro në Sanatorium, babain e lanë pa bukë

Një ditë më parë emisioni “Stop” transmetoi dëshminë e vajzës së të ndjerës që ndërroi jetë nga Covid-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Ajo tregoi...

”Boshatiset” stoli i PSG, trajneri Poçetino infektohet me Covid-19

Trajneri i ri i Paris SG, argjentinasi Mauricio Poçetino, ka rezultuar i infektuar me Covid-19. Lajmi bëhet i ditur nga vetë klubi kryeqytetas, në prag...

Spiropali: Që nga 2013 janë regjistruar 235 mijë vende pune më shumë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është shprehur se që nga viti 2013 në vendin tonë janë regjistruar 235 mijë vende...

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...