E martë, 26 Janar, 2021
8 C
Tirana

Pandemia/ Manastirliu tregon çfarë po ndodh me 772 qytetarë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, njofton se gjatë 24 orëve të fundit, 722 qytetarë te prekur nga koronavirusi janë ndjekur nga mjekët e familjes. Teksa vë në dukje punën kolosale që po bëhet në Spitalin Infektiv, Manastirliu thotë se mjekët e familjes po ndjekin hap pas hapi pacientët me simptoma të lehta, në kushte shtëpie.

Ministrja ka ripërsëritur apelin, që gjithkush prej nesh të zbatojë rregullat. Duke nisur me mbajtjen e distancës, vendosjen e maskës e po kështu higjiena personale.

Njoftimi

🔴#COVID19
Përveç punës së jashtëzakonshme që po bëhet në spitalin infektiv, rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga SARS-COV2 ka angazhuar akoma më shumë rreth 1600 mjekë familje në të gjithë vendin që ndjekin sipas protokollit, pacientët me simptoma të lehta në kushte shtëpie.
👩🏻‍⚕️👨‍⚕️ Gjatë 24 orëve të fundit, 722 qytetarë te prekur nga virusi i rrezikshëm janë ndjekur nga mjekët e familjes në të gjithë vendin.
‼️#RespektoniRregullat
😷#VendosMaskën
↔️ #MbajDistancën 1.5 metër
🧼#RuajHigjienën
Të frenojmë përhapjen e 🤜#COVID19🤛

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 362 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive. Situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet me raste të shtuara, ku aktualisht po trajtohen 80 pacientë, 8 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 1 është i intubuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foto/ Infermierja “hajdute” e infektivit, i vodhi portofolin pacientit me covid

Gruaja në foto është infermierja e spitalit infektiv në Tiranë, Ronida Hysa, e cila u arrestua nga policia dhe prokuroria e Tiranës, për akuzën...

Ulet numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë, 288 raste të reja

Në Kosovë janë regjistruar edhe pesë viktima të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Viktimat janë nga komunat: Gjilan, Malishevë, Pejë, Prishtinë dhe...

I doli emri tek përgjimet, Ilir Kulla i çon mesazh gazetarit live në emision

Ilir Kulla, këshilltari i presidentit Ilir Meta, ka reaguar pas publikimit të emrit të tij në përgjimet e Ndraghetës në Itali. Gjatë emisionit “Opinion”, Kulla...

Gazetarja Lala: Antonio Gallo ka hyrë dhe ka dalë me dhjetëra herë në Shqipëri

Gazetarja Klodiana Lala, ka dhënë detaje të tjera në lidhje me përgjimet e antimafias italiane, ku flitej për politikanë shqiptarë të lidhur me Ndrangheta-n. Ajo...

Përgjimet/ Lubonja: Deklaratë e poshtër e ambasadorit italian, bashkëfajtor

Analisti Fatos Lubonja, e ka cilësuar të poshtër deklaratën e ambasadorit italian, Fabrizio Buçi, i cili reagoi në lidhje me përgjigjet e Antimafias italiane...