Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Foto e rralla të Aushvicit risillen me ngjyra , horror i gjallë për brezin e ri

Të kërrusur nga pesha e valixheve dhe nga të ftohtët, gra dhe fëmijë rreshtohen dhe presin..nëse do jetojnë apo vdesin.

Mbrapa tyre, nëna me fëmijë vazhdojnë të zbresin nën kërcënimin e armëve nga vagonët e trenave, shpeshherë duke lënë pas valixhet e tyre.

Ata që zgjidhen menjëherë do të vdesin të parët në dhomat e gazit. Të tjerëve do t’u rruhen kokat dhe do t’i nënshtrohen punës së rëndë në kampin më famëkeq të botës, Aushvicit.

Të shkrepura në 1944 nga një fotograf gjerman, këto foto të fuqishme janë i vetmi kujtim i ruajtur për familjet e milionave familjeve që humbën të afërmit e tyre në kamp, aty ku vdiqën 1.1 milion njerëz ndërmjet 1944-1945.

E tani,  në75 vjetorin e çlirimit të të burgosurve në Aushvic, 37 foto e ruajtura nga ai vend janë përpunuar me teknologjinë më të fundit dhe janë sjellë me ngjyra për herë të parë, duke sjellë së gjalli horrorrin e Holokaustit brezit të ri. DailyMail/Tirana Today

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...