E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Foto e rralla të Aushvicit risillen me ngjyra , horror i gjallë për brezin e ri

Të kërrusur nga pesha e valixheve dhe nga të ftohtët, gra dhe fëmijë rreshtohen dhe presin..nëse do jetojnë apo vdesin.

Mbrapa tyre, nëna me fëmijë vazhdojnë të zbresin nën kërcënimin e armëve nga vagonët e trenave, shpeshherë duke lënë pas valixhet e tyre.

Ata që zgjidhen menjëherë do të vdesin të parët në dhomat e gazit. Të tjerëve do t’u rruhen kokat dhe do t’i nënshtrohen punës së rëndë në kampin më famëkeq të botës, Aushvicit.

Të shkrepura në 1944 nga një fotograf gjerman, këto foto të fuqishme janë i vetmi kujtim i ruajtur për familjet e milionave familjeve që humbën të afërmit e tyre në kamp, aty ku vdiqën 1.1 milion njerëz ndërmjet 1944-1945.

E tani,  në75 vjetorin e çlirimit të të burgosurve në Aushvic, 37 foto e ruajtura nga ai vend janë përpunuar me teknologjinë më të fundit dhe janë sjellë me ngjyra për herë të parë, duke sjellë së gjalli horrorrin e Holokaustit brezit të ri. DailyMail/Tirana Today

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sfida mes një intelektuali që kërkon të vërtetën dhe një politikani që gënjen

Nga: Andi Bushati Ka një aksiomë të mirënjohur që shpjegon përplasjen e një politikani me një intelektual në arenën publike: Sipas saj, i pari tenton...

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...

I gjithë rrjeti kundër Beatrix, reagon nëna e këngëtares

Beatrix Ramosaj me Donald Veshajn pranuan publikisht se kishin pëlqim për njëri-tjetrin dhe mbrëmë dhanë edhe puthjen e parë. Por pas kësaj puthje, i...