E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Etiketa

Aushvic

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Rezistenca ndaj shtypjes -nga James M. Kushiner

Dante Parlani ishte 107 vjeç kur u intervistua në dokumentarin ‘My Italian Secret 2014’, i cili tregon historinë e italianëve që fshehën hebrenjtë nga...

Aushvic, rikthim tek “Portat e Ferrit”

Qindra ish-të burgosur do të rikthehen të hënën në kampin nazist të përqëndrimit në Aushvic, për të kujtuar 75-vjetorin e çlirimit të këtij kampi...

Bota kujton Holokaustin, çfarë ndodhi 75 vjet më parë

Bota kujton krimet e luftës së dytë botërore me rastin e 75 vjetorit të çlirimit të burgosurve nga kampi i përqendrimit në Aushvic. Krerët...

Dëshmia e rrallë për “Engjëllin e Vdekjes”, mjekun që bëri kërdinë në Aushvic

Josef Mengele, një mjek nga Gyncburgu kthehet në një vrasës masiv në Aushvic. Ai arratiset në Amerikën Jugore. Viktimat e praktikave të tmerrshme të...

Foto e rralla të Aushvicit risillen me ngjyra , horror i gjallë për brezin e ri

Të kërrusur nga pesha e valixheve dhe nga të ftohtët, gra dhe fëmijë rreshtohen dhe presin..nëse do jetojnë apo vdesin. Mbrapa tyre, nëna me fëmijë...

Kampi i Aushvic/ Bëjnë përshëndetjen fashiste: Tre vajzat rrezikojnë burgun

Tre vajza rrezikojnë deri në tre vite burg, pasi kanë bërë përshëndetjen fashiste. Në fakt, në Poloni nuk ekziston ndonjë ligj specifik që ndalon...

Czeslava Kvoka vdiq në duart e nazistëve, por fuqia e portretit të saj në Aushvic jeton akoma

Nazistët mund të kenë vrarë 14-vjeçaren Czeslava Kvoka në Aushciv, por ata nuk mund të vrisnin fuqinë kërcënuese të fotografisë që i bënë para...

Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...