E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga “Depresioni i Madh”

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka bërë me dije se ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë.

FMN e cilësoi rënien e ekonomisë globale, si më të keqen që nga “Depresioni i Madh” i viteve 1930.

Sipas FMN-së pandemia e ka zhytur botën në një “krizë si asnjë tjetër”.

Fondi shtoi se nëse kjo situatë do të zgjasë, atëherë do të vihet në test aftësia e qeverive dhe bankave qendrore për të kontrolluar krizën.

Gita Gopinath, kryesuesja e ekonomistëve të FMN-së deklaroi se kriza mund t’i kushtojë ekonomisë botërore 9 trilionë gjatë dy viteve të ardhshme, shkruan “Rel”.

Ajo tha se rritja e ekonomisë globale mund t’i rikthehet shifrës 5.8% gjatë vitit 2021, por kjo mund të ndodhë vetëm nëse pandemia përfundon gjatë gjysmës së dytë të vitit 2020.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kthesë në politikën e jashtme të Turqisë

Turqia është e izoluar në masë të madhe në Lindjen e Afërt. Partneri më i ngushtë i saj, Katari, sapo vendosi për paqen me...

Pse Basha fshihet çdo 21 janar?

Nga: Mero Baze Është bërë traditë, sa herë flitet për krimin e vrasjeve të 21 janarit, në ekran shfaqet Sali Berisha që mburret që ka...

Deri 1 miliardë dollarë grami, ja kush janë elementet më të shtrenjtë në botë

Elementet kimikë janë blloqe ndërtimi të gjithçkaje që shohim rreth nesh. Deri tani njihen 118 elementë, 94 prej të cilëve janë në gjendjen e...

Zhdukja e biznesmenit Pecorelli në Shqipëri, Prokuroria italiane nis hetimet

Prokuroria e Peruxhas ka nisur hetimet për zhdukjen e biznesmenit italian Davide Pecorelli. Makina që ish-arbitri kishte marrë me qira u gjet e djegur...

Blerja e 300 mijë maskave për ushtrinë, SPAK nis hetimet për ministren Xhaçka

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar, (SPAK) ka nisur hetimet për ministren e Jashtme, Olta Xhaçka. Hetimi lidhet me me dy tendera...