E martë, 19 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Festime mes pandemisë dhe ‘orës policore’, besimtarët festojnë Krishtlindjet

Për besimtarët katolikë dhe ortodoksë, fundviti sjell një nga festat më të rëndësishme në kalendarin e tyre fetar, e cila është dita e Krishtlindjes.

Dita e Krishtlindjes kremtohet me shfaqjen e skenës së lindjes së Krishtit, pemën e Krishtlindjes, shkëmbimin e dhuratave dhe kartolinave, familjen e bashkuar, dhe ardhjen e Shën Nikollës apo Plakut të Vitit të Ri në prag të Krishtlindjes apo mëngjesin e Krishtlindjes.

Krishtlindja është festa në të cilën besimtarët dëshirojnë më shumë se kurrë paqe e dashuri në botë.

Besimtarë nga qytete të ndryshme të vendit ishin të pranishëm mbrëmjen e djeshme në katedralen e Shën Palit në Tiranë, për të kremtuar Krishtlindjet.

Ndryshe nga vitet e tjera, këtë vit pandemia e ka bërë më të vështirë kremtimin e kësaj feste në mënyrën e duhur. Për shkak të zhvendosjes së orës policore, këtë vit mesha e Krishtlindjeve është mbajtur në orën 18:00.

Por masat kufizuese nuk i kanë ndaluar besimtarët të mblidhen për të ndjekur meshën që mbahet çdo vit.

Imzot George Frendo është shprehur se ishte shumë i lumtur që pjesëmarrja ishte e madhe dhe që të gjithë zbatuan masat anti-covid, duke nisur nga mbajtja e maskës dhe distancimi social.

Ndërkohë, për besimtarët ortodoksë mesha është mbajtur në orët e para të mëngjesit, duke kryer edhe ritet përkatëse të festës.

Besimtarët që morën pjesë në meshën e mbajtur në Katedralen Ortodokse “Ngjallja e Krishtit” respektuan gjithashtu masat e vendosura nga qeveria, për ndalimin e përhapjes së virusit Covid-19 duke mbajtur maskën gjatë gjithë ceremonisë dhe duke respektuar distancën nga njëri-tjetri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...