E enjte, 13 Gusht, 2020
29 C
Tirana

Fati i Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në duart e Holandës

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

“Nuk ia uroj as armikut”, Veliaj flet për herë të parë pas shërimit nga virusi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, është ritkthyer sot në zyrën e tij, pasi u shërua nga koronavirusi. Në një prononcim për News24, Veliaj...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Nëse Shqipëria dhe Maqedonia Veriore do të fillojnë bisedimet e pranimit me Bashkimin Evropian varet nga Holanda, njoftoi stacioni televiziv holandez NOS.

Parlamenti holandez do të diskutojë sot për zgjerimin e BE-së dhe përafrimin e dy vendeve. Për vite me radhë, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore janë përpjekur të fillojnë bisedimet e pranimit në BE, por pa sukses.

Holanda është kryesisht kundër fillimit të negociatave të pranimit, veçanërisht kur bëhet fjalë për Shqipërinë. Gjermania gjithashtu ka kundërshtuar fillimin e negociatave, por Parlamenti gjerman kohët e fundit vendosi të hapë bisedime, me kusht që Shqipëria dhe Maqedonia Veriore të plotësojnë kushte të caktuara, përfshirë këtu për të siguruar funksionim më të mirë të gjyqësorit, si dhe luftë efektive kundër krimit të organizuar.

Ndërsa këto janë të njëjtat kushte si Holanda, pyetja e madhe është nëse Parlamenti holandez do të marrë të njëjtin vendim sot si Gjermania.
Argumenti më i rëndësishëm i paraqitur nga Holanda për të bllokuar fillimin e negociatave është korrupsioni dhe krimi i organizuar në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore.Nga ana tjetër, shumica e vendeve që mbështesin fillimin e negociatave të pranimit për të dy vendet në BE, si Italia, Austria dhe një numër i madh i vendeve të Evropës Lindore, besojnë se është pikërisht anëtarësimi në BE që mund të ketë një ndikim më të madh në këto vende, raportoi KosovaPress.

Për më tepër, mbështetësit e fillimit të bisedimeve, shpjegon korrespondentja holandeze nga Brukseli për NOS, kanë frikë nga ndikimi në rritje i Rusisë, e cila investon shuma të mëdha parash në këto vende, dhe duke hapur negociatat ata duan të kufizojnë atë ndikim.Ndërkohë, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore janë duke punuar intensivisht për të përmbushur kushtet e përcaktuara.Në veçanti, Maqedonia, ndryshoi emrin e saj në Republikën e Maqedonisë Veriore në fillim të këtij viti, duke i dhënë fund një konflikti shumë-vjeçar me Greqinë, një anëtar i BE i cili insistoi në ndryshimin e emrit, pas krahina në Greqinë Veriore mban të njëjtin emër.Ishte ky ndryshimi i emrit që ishte një nga kushtet e rëndësishme për pranimin e Maqedonisë Veriore në BE.

Lexo edhe :   “Vinin nga Shqipëria”, sekuestrohen në Itali 10 mijë maska
Lexo edhe :   Indeksi i Kujdesit Shëndetësor, Shqipëria e parafundit në Evropë më 2020

Për më tepër, Maqedonia Veriore po lufton intensivisht me korrupsionin, dhe autoritetet shqiptare janë duke kërkuar të ulin korrupsionin dhe krimin e organizuar.Kështu, muajt e fundit u zhvillua një hetim kundër të gjithë gjyqtarëve që duhej të jepnin qasje në llogaritë e tyre bankare dhe të tregonin të gjitha pasuritë e paluajtshme. Gjyqtarët që nuk mund të vërtetonin origjinën e shumave të mëdha të parave në llogaritë ose pasuritë e paluajtshme, u pezulluan.Ndërkohë, dyqind gjyqtarë janë dënuar derisa gati gjashtëdhjetë për qind e tyre nuk do të kthehen në gjykatë për korrupsion në të kaluarën.Pas debatit të sotëm në parlament, ministri holandez Stef Blok do të shpallë vendimin e Holandës në një takim të BE që do të mbahet në Luksemburg këtë fundjavë.Vetëm atëherë BE do të marrë një vendim zyrtar për pranimin e mundshëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore.

Shqipëria dhe Maqedonia Veriore nuk janë vendet e vetme që presin anëtarësimin në BE.Vendet kandidate janë gjithashtu Turqia (kandidat që nga viti 1999, filloi negociatat e pranimit në 2005), Mali i Zi (kandidat nga viti 2010, negociatat që nga viti 2012), Serbia (vendi kandidat që nga viti 2012, filloi negociatat e pranimit në 2014), ndërsa Bosnja dhe Hercegovina dhe Kosova janë në pritje të statusit të kandidatit për anëtarësim në BE.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kamala Harris, gruaja që bëri histori në SHBA

Në zgjedhjen e Kamala Harris si zëvendësen e tij, kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, tregoi se është...

Kapet me 12 emigrantë në bagazhin e makinës, arrestohet 28-vjeçari

Policia e Tiranës ka vënë në pranga një 28-vjeçar i cili është kapur duke transportuar 12 emigrantë të paligjshëm të cilët ishin futur në...

Makina e së ardhmes që mund të bëjë 1600 km me një serbator

Kompania Hyperion, me bazë në Kaliforni, prezantoi supermakinën e saj me hidrogjen, me të cilën ajo shpreson që të ndryshojë mendimin e njerëzve për...

Meta kthen ligjin: Thellon konfliktin social

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vendosur të kthejë në Kuvend për rishqyrtim ligjin “Për pronat e paluajtshme të shtetit”, të ndryshuar”. Në arsyetimin e...

Shullazi në izolim “41-Bis”, avokati Meçi letër Metës, Ramës dhe Ruçit

Avokati i Emiljano Shullazit, Vladimir Meçi i është drejtuar me një letër kryeministrit Edi Rama, Kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi dhe Presidentit Ilir Meta. Meçi...