E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

“Fantazma e ‘Serbisë së Madhe’ shëtit në Tiranë”/Berisha kritikon mini-Shengenin

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka komentuar takimin e tretë rajonal për Ballkanin Perëndimor i cili do mbahet ditën e sotme në Tiranë.

Përmes një postimi në Facebook, Berisha kritikon ashpër praninë e presidentit serb në Shqipëri, të cilin e konsideron si “Fantazmën e Serbisë së Madhe”. Ai shton se projekti për mini-Shengenin Ballkanik është në të vërtetë nisma e Serbisë për një ‘Jugosllavi të Re’.

“Së pari, me këtë nismë Vuçiç me ndihmën e Zografit bis kërkon të defaktorizojë Kosovën, rolin e saj kyç në rajon. Ai synon ta rrethojë atë nga gjitha anët me Serbomadhi, ti krijojë një lloj “bllokade” te “ëmbël” politike ekonomike, kësaj radhe me ndihmën e “vëllezërve” të saj në Tirane dhe në Shkup”, shkruan më tej ai.

Sipas Berishës, transferimi i politikës së jashtme të Tiranës në Beograd është një tjetër tradhti e kryeministrit Rama.

Postimi i plotë:

Te dashur miq, Fantazma e Serbise se Madhe, hija e zeze e te gjitha fatkeqesive te rajonit keto 150 vitet e fundit, po shtetit neper Ballkan. Vetem dy dekada pas kapitullimit te Serbomadhise, ajo doli nga varri dhe Edvin Kristaq Zografi, ne nje akt madhor tradhetie kombetare, solli keto dite ne Tirane Fantazmen e Serbise se Madhe apo te Jugosllaves se Re. Vetem pak dite pasi ne menyren me kriminale presidenti i Serbise dhe serbomadhise Aleksander Vuçiç mohoi masakrat, genocidin, krimet kunder njerezimit qe kasapi i Ballkanit, Sllobodan Millosheviçi dhe rregjimi i tij gjakatar kryen ne Kosove, ne Tirane ai pritet nga Zografi Bis apo Esad Pasha i Ri me qylym te kyq dhe se bashku me te ne Tirane u kurorezua dhe Fantazma e Serbise se Madhe apo Jugosllavise se re ne emrin maske Minishengeni ballkanik.

Shtoj ketu se pikerisht nje nate para ketij akti antikombetar, jo rastesisht por me porosi te padronit te tij Esad Toptani i ri, pas nje udhetimi blic ne kryeqytetin e Kosoves, ndermori nga studio e telebeogradit ne Prishtine ne emision me Baton Stanishiqin sulme si kryhorr i kombit kunder udheheqjes politike te Kosoves.

Miq, nisma e Jugosllavise se Re, ogurzeze per shqiptaret, u lançua nga presidenti i Serbomadhise Vuçiç me Traktatin e Nishit te firmosur prej tij dhe Zografit Bis. Ajo erdhi fill pas deshtimit te turpshem dhe historik ne Berlin te projektit krijimit te Serbise se Madhe nepermjet ndarjes se Kosoves te paraqitur nga presidenti i Serbise dhe serbomadhise Vuçiç dhe mbrojtur nga trojka famzeze e argateve te Beogradit; Zografi Bis, Miladini shqipfoles dhe shefi i tij Baton Stanishiq.

Pas ketij deshtimi te turpshem dhe historik, duke keqshfrytezuar veglat e tij shqipfoles, Vuçiç ndermori kete nisme me emrin maske Minishengen defakto Jugosllavi e Re te gatuar me kujdes ne Beograd dhe te shpalosur me nje skenar emergjence me tre samite ne tre muaj per te deshmuar se eshte padron i pakontestueshem i hapsires te kesaj Jugosllavie te Re dhe se kreu i narkoshtetit te Tiranes eshte thjeshte nje vasal i bindur i tij.

Nisma me emrin maske Minishengen, njelloj si Serbomadhia, ne te gjithe kohrat ka qellime te mirefillta anti shqiptare.

Se pari, me kete nisme Vuçiç me ndihmen e Zografit bis kerkon te defaktorizoje Kosoven, rolin e saj kyç ne rajon. Ai synon ta rrethoje ate nga gjitha anet me Serbomadhi, ti krijoje nje lloj “bllokade” te “embel” politike ekonomike, kesaj radhe me ndihmen e “vellezerve” te saj ne Tirane dhe ne Shkup.

Serbomadhi Vuçiç synon ti dobesoje Kosoves instrumentat ne negociatat e ardhshme e madje duke ndersyer kunder saj Esad Toptanin e ri ta parqesin Kosoven se bashku si delen e zeze te rajonit.

Se dyti, me kete nisme presidenti i Serbise dhe Serbomadhise defacto shnderron Shqiperine, vend anetar te NATOs ne nje vasal te Serbomadhise dhe i shkaterron asaj perfundimisht prodhimin dhe jeten e fermereve shqiptar.

Te gjithe ata qe ndjekin zhvillimet ne rajon, konstatojne se Vuçiç, nga nje problem serioz per Serbine dhe per rajonin, paraqitet tani si lider i hapsires te Jugosllavise se re. E verteta eshte se nismat e tij keto tre muajt e fundit kane qene te pashembullta qe nga Jugosllavia e Titos. Ai, me shume se çdo president tjeter i Serbomadhise para tij, lidhi, riktheu lidhjet genetike te Rusise se vogel, pra vendit te tij me Rusine e Madhe. Ne kete kuader Aleksander Vuçiç si njeri i Putinit ne Ballkan firmosi Traktatin e Bashkepunimit politik dhe ekonomik me Rusine, te cilin e kane firmosur dhe disa republika ish sovjetike.

Me kete akt ai anetaresoi Serbine por defacto edhe Jugosllavine e re ne kete hapesire qe fillon me Bjellorusine dhe perfundon ne kufi me Kinen.
Por Vuçiç nuk mjaftohet vetem me kete akt te bashkepunimit politik dhe ekonomik me Rusine.

Ai fill pa humbur momentin, sikur Vendi i tij te ishte republike ishsovjetike, firmosi edhe Marreveshjen e Bashkepunimit Ushtarak me Rusine dmth aktin e futjes se Serbise nen mbrojtjen raketore te Rusise duke sjelle dhe instaluar ne Etem pak kilometra nga Beogradi raketat ruse S400, nje rrezik madhor per paqen ne rajon, krahun jugor te NATOs dhe deshmi perfundimtare e vendosjes se Serbise, e cila pretendonte te ruante neutralitetin nen ombrellen ruse te mbrojtjes.

Perveç ketyre zhvillimeve me Rusine, Vuçiç deklaron se si lider i Jugosllavise se Re ai, i autorizuar nga vasalet e tij, ka folur me presidentin Makron ne emer te Tiranes dhe Shkupit. Pra Esat Toptani i Ri nuk ka zgjedhur Conten e Romes apo Kurztin e Vjenes per te lobuar prane presidentit francez por Sandrin e Beogradit, njeriun qe ishte betuar boterisht jo shume kohe me pare se per çdo serb te vrare ai do te vriste 100 shqiptar.

Transferimi i politikes se jashtme te Tiranes ne Beograd eshte tjeter deshmi flagrante e tradhetise se larte kombetare te Zografit Bis.

Duke perfunduar, perballe te gjitha ketyre akteve te rrezikshme per mbare kombin shqiptar, ju bej thirrje shqiptareve kudo qe ndodhen sot te bashkojne forcat dhe energjite e tyre ne mbrojtje te interesave te tyre kombetare ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni dhe te flakin sa me pare ne koshin e plehrave te historise monstren e tyre kombetare Edvin Kristaq Zografin apo Esad Toptanin e Ri! sb

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...