E premte, 15 Janar, 2021
9 C
Tirana

Epidemiologu kryesor në Itali tregon se kur do ndihet efekti i vaksinave

I gjithë fokusi mbarë botëror është tek vaksina. Pavarësisht faktit se disa vaksina kanë treguar një rezultat të lartë të mbrojtjes së njeriut, autoritetet shëndetësore ende apelojnë për respektim të masave.

Epidemiologu kryesor në Itali, Andrea Crisanti, ka treguar se kur do të ndihet efekti i vaksinave. Eksperti i cili është drejtor i laboratorit të mikrobiologjisë në Padova, në një intervistë për “Sky TG24”, tregohet i përmbajtur në prag të shpërndarjes së vaksinave. Ai ka thënë se do duhet pak kohë, për të kuptuar se sa ndikim do të ketë vaksina. Nëse gjithçka shkon mirë, atëherë rezultatet do i shohim në muajin qershor të vitit të ardhshëm.

“Do të duhet pak kohë për të kuptuar sa ndikim do të ketë vaksina. Mendoj se do ta marrim vesh nga qershori, nëse gjithçka shkon mirë. Deri atëherë, problem do të jetë kontrolli i pandemisë. Kjo është sfida jonë, pasi nuk besoj se vaksinimi do të ketë ndikim pa kaluar 6-7 muaj”.

Zyrtarët e lartë të shëndetësisë u thanë amerikanëve të dielën, se duhet të vazhdojnë të qëndrojnë të vendosur për të mbrojtur veten nga koronavirusi, edhe pse vaksinat e para me gjasë do të jenë të disponueshme më vonë këtë muaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbytjet ‘mollë sherri’, Rama: Meta është në hall, se ndihmoj dot

Rama i ka kthyer përgjigje Metës sa i takon përmbytjeve. Kujtojmë këtu se presidenti Ilir Meta kërkoi reagim të shpejtë nga qeveria dhe jo...

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....