E enjte, 21 Janar, 2021
5 C
Tirana

“Djegie të syve dhe të vjella”, shpërthen një tjetër sëmundje e panjohur

Në kohën kur fokusi është tek koronavirusi, një tjetër sëmundje është përhapur frikshëm. India është kthyer në një vatër infeksioni, ku ka lënë me pasoja 140 qytetarë. Zyrtarët në Indi po hetojnë shkakun e një sëmundje të paidentifikuar, që ka sjellë edhe shtrimin e 140 personave në spital gjatë fundjavës.

Mjekët kanë thënë se pacientët nga Eluru në Andhra Pradesh, kishin një gamë të gjerë simptomash; nga të përzierat deri te krizat dhe të fikët. Shumë prej të shtruarve në spital u rikuperuan dhe u dolën shpejt nga spitali. Media lokale thotë se pacientët bënë teste për koronavirusin, të cilat ishin të gjitha negative. “Njerëzit që u sëmurën, veçanërisht fëmijët, papritmas filluan të vjellin pasi u ankuan për djegie të syve. Disa prej tyre u ra të fikët ose pësuan sulme”, tha një zyrtar mjekësor në Spitalin Shtetëror Eluru për ‘Indian Express’.

Shenjat e koronavirusit nuk janë saktësisht ato të një gripi të zakonshëm.

Personat e prekur prej tij nuk i shqetëson më shumë bllokimi i hundëve apo acarimi i fytit siç ndodh me shumë viroza stinore. Simptomat kryesore të Covid 19 janë:
– Temperaturë
– Dhimbje koke
– Kollë e thatë
– Dhimbje muskujsh
– Vështirësi në frymëmarrje

Problemet e frymëmarrjes mund të shfaqen pas një jave. Në një pjesë të rasteve, nevojitet trajtim spitalor. Problemi sipas mjekëve është se 50% e pacientëve të prekur nga koronavirusi, nuk kanë simptoma, ose kanë pak të tilla. Në rastet më të rënda, infeksioni mund të shkaktojë pneumoni, sindromë të rëndë akute respiratore, insuficiencë të veshkave e madje dhe vdekjen.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave në Kosovë, 294 raste të reja me koronavirus
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...