E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Emina Cunmulaj mban fjalën, i ndërton shtëpinë familjes Poçi

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Sikundër e premtoi, Zv. presidentja e “Fundjavë Ndryshe”, Emina Cunmulaj ka çuar deri në fund premtimin e dhënë, për ti ndërtuar një shtëpi familjes Poçi. Ajo dha lajmin e jashtëzakondshëm muajin e kaluar në “Historia e Fundjavës” në Klan Plus, se do merrte përsipër ndërtimin e shtëpisë, duke i mbyllur plagët kësaj familje.

Misioni i saj është çuar deri në fund, pasi punimet kanë nisur. E pranishme në vendin ku po ndërtoheshe banesa, familjarët u prekën dhe u përlotën. E përfshirë në emocione të tilla, Emina Cunmulaj dhuroi buzëqeshje dhe shpresë jete, aty ku varfëria i kishte mposhtur.

”Do bëheni me një shtëpi të bukur”, tha Emina. Tashmë ata kanë një tjetër motiv për të jetuar, e ndërsa punimet po ecin me një ritëm të shpejtë.

Lexo edhe :   Rrezikonin t’i binin dërrasat në kokë/ Marrin fund vuajtjet për familjen Vrioni

Drejtuesi i fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari, i cili ka ndjekur nga afër punimet, tha se brenda një periudhe 3 javore, familja do të gëzojë shtëpinë e re. Arben Poçi jeton në fshatin Dardhë, Librazhd, në një çadër.

Familja e tij me 4 fëmijë jeton në një çadër. Arbeni ka pësuar një incident kur ishte 2 vjeç, dhe ka humbur njërën dorë. Pavarësisht pamundësisë, ai gjatë verës mbledh bimë medicinale në mal dhe i shet. Pak kohë më parë, Arbenin e ndihmuan disa fqinj, miq e të afërm për të ndërtuar një shtëpi. Por për shkak të pamundësive, fizike dhe ekonomike, ai nuk mundi të ndërtojë shtëpinë. Aty ku ai kishte humbur shpresat, Emina ishte një dritë shprese në fund të tunelit.

Lexo edhe :   Rrezikonin t’i binin dërrasat në kokë/ Marrin fund vuajtjet për familjen Vrioni

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...