E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Dy përfaqësues të mazhorancës priten të shpallen “non grata” nga Amerika

Dy përfaqësues të mazhorancës priten që të shpallen “non grata” nga DASH. Siç duket, amerikanët do të hedhin hapin e radhës, ku pas ish-kryeministrit Berisha kanë kthyer sytë nga socialistët.

Dy deputetë nga radhët e të majtës, do të shpallen së shpejti si persona “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), duke iu shtuar një liste personalitetesh tashmë në listën e zezë të amerikanëve.

Këtë detaj e kanë përcjellë burime të “Albanian Post”, por për arsye sigurie nuk mund të japë detaje të tjera. SHBA-të mbeten të vendosura për të demaskuar publikisht politikanët dhe pushtetarët shqiptarë të përfshirë në korrupsion, afera apo krim të organizuar. Në 19 maj të këtij viti, Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka shpallur “non grata” ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij.

DASH ka publikuar në faqen zyrtare vendimin e plotë, ku thuhet se Berisha ka qenë i përfshirë në veprime korruptive për shpërdorim të fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përdorur pushtetin. Por pas ish-kryeministrit Berisha, amerikanët kanë shënjestruar mazhorancën, zyrtarë të së cilës pritet në shpallen të padëshiruar. Referuar asaj që shkruan “Albanian Post”, radhën e kanë dy të tjerë. Mbetet për tu parë në ditët në vijim, se kush janë ligjvënësit socialistë që do të shpallen “non grata” nga DASH.

 

Lexo edhe :   A duhet shtetëzuar transporti urban?
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...