E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Draghi: Mbështetje për integrimin në BE, Rama ‘shtrin dorën’ për pensionet

Nga Italia ku sot zhvillon vizitë zyrtare, kryeministri Edi Rama i ka kërkuar homologut të tij Mario Draghi, që shteti italian të përshpejtojë procesin e njohjes së pensioneve të shqiptarëve që jetojnë në Itali. Në një konferencë të përbashkët për shtyp, Rama kërkoi që të mos vonohet procedura për njohjen e pensioneve. Ndër të tjera, kreu i qeverisë shqiptare vuri në dukje edhe marrëdhëniet e mira mes palëve. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, ai tha se nuk janë të paktë shqiptarët që jetojnë e punojnë në Itali, sikundër edhe sipërmarrësit italianë që jetojnë në Shqipëri.

“Unë munda t’i kërkoja kryeministrit edhe një përshpejtim të procesit të njohjes së pensioneve të shqiptarëve, të cilët jetojnë dhe punojnë prej vitesh në shtetin italian. Ka shumë që janë bërë. Italia ka qenë protagoniste në të gjithë këtë periudhën e këtij kalimi të dhimshëm jo të thjeshtë nga një regjim i mbyllur diktatorial.

Nuk do të jetë asnjëherë e mundur për ne që ta shprehim gjithë mirënjohjen, dhe që asnjëherë nuk e kanë ndryshuar qëndrimin ndaj Shqipërisë, si të së djathtës, majtës apo të grumbullimeve të mëdha të qeverive.

Ne tani mund të bëjmë shumë më tepër, se sot nuk janë vetëm shqiptarët që jetojnë e punojnë në Itali, por janë edhe sipërmarrësit italianë që jetojnë në Shqipëri. Italia është një vend i madh, i fortë ekonomisht, Shqipëria është një vend i vogël.

Por duhet që të gjenden rrugët për ta përforcuar këtë lidhje, sepse është diçka që i bën mirë të dyja vendeve. Shpresojmë që kryeministri do ketë mundësinë të vizitojë Shqipërinë mes një takimi organizuar së bashku me të gjitha autoritetet, një javë të përbashkët”.

Lexo edhe :   Profecia e ambasadores së SHBA dhe ‘enveristët’ e vërtetë të Shqipërisë

Nga ana tjetër, kryeministri i Italisë, Mario Draghi, ka pohuar se Italia do të mbështesë gjithmonë Shqipërinë. Teksa ka përmendur disa nga bashkëpunimet që ka mes dy vendeve, në fushën e tregtisë dhe turizmit, Draghi tha se ka shumë sipërmarrje italiane në Shqipëri dhe shumë shqiptarë në Itali. Më tej ai u shpreh se Italia do të mbështes Shqipërinë në rrugën drejt Bashkimit Evropian.

Lexo edhe :   Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

“Italia është pranë Shqipërinë për sa i përket hyrjes së Shqipërisë në BE. Italia do vazhdojë ta mbështesë. Procesi i hyrjes së Shqipërisë në BE, nuk mund të ndodh vetëm, por me vendet e tjera të Ballkanit. Italia do t’i japë një mbështetje të plotë Shqipërisë”, tha ndër të tjera ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...