E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

Dorëhiqet ministri francez

Ministri francez për reformën e pensioneve dha dorëheqjen për shkak të një konflikti të mundshëm interesi, duke i dhënë një goditje Presidentit Emmanuel Macron.

Dorëheqja vjen ndërkohë që sindikatat organizuan një ditë të 12-të grevash dhe përgatiten për protesta të tjera në rrugë kundër ndryshimeve të planifikuara në sistemin e pensioneve.

Jean-Paul Delevoye, Komisioneri i Lartë për Pensionet, ishte një nga aleatët më të besueshëm të zotit Macron dhe një nga ata pak anëtarë me përvojë në kabinet.

Ai u largua pasi nuk kishte deklaruar publikisht postet e tjera të shumta që mbante përveç punës në kabinet.

Dorëheqja e tij, vjen në një moment të rëndësishëm për Presidentin Macron, qeveria e të cilit është e bllokuar në një konfrontim me sindikatat lidhur me planet për rregullimin e sistemit të pensioneve, që do të ndihmonte në uljen e deficitit kronik të vendit, shkruan “Voa”.

Sindikatat kanë thënë se do të shtojnë protestat nëse qeveria nuk e tërheq reformën. Pjesa më e madhe e rrjetit hekurudhor të Francës mbeti sot e bllokuar ndërsa kaosi i trafikut vazhdon në të gjithë vendin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet/ Boiken Abazi i Vetëvendosjes mbledh firmat si kandidat e pavarur

Drejtuesi i Levizjes Vetëvendosje me qendër në Tiranë, Boiken Abaazi ka mbledhur firmat e nevojshme që i duhen një kandidati të pavarur për të...

Ndryshimi nuk do të vijë asnjëherë prej “ushtarëve” të partive

Nga: Astrit Patozi Ndryshimi në Shqipëri nuk mund të vijë vetëm prej militantëve politikë, sado të përkushtuar dhe të angazhuar që të jenë. Në radhë të...

Komisioni Rregullator miraton fletën e votimit për zgjedhjet e 25 prillit

Komisioni Rregullator pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka miratuar sot fletën e votimit të propozuar nga Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve. Zgjedhësi do të votojë me...

Ku të gjejmë një popull që do të zezën e vet?

Qysh mbrëmë e tash e mbrapa, nuk ka mbet gja tjetër, veç të gjejmë atë popull që do të zezën e vet!,- do të...

Greqia shtyn “lockdown-in”, Athina sërish në izolim nga Covid-19

Greqia ka vendosur shtyrjen e lockdown-it të ashpër në periferinë e Atikës, përfshi kryeqytetin e vendit Athinë dhe zonën e Pireut. Të dhënat shqetësuese epidemiologjike...