E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

“Do vazhdojmë të jemi me ju”, Ambasada Amerikane jep lajmin fantastik

Ambasada Amerikane në Tiranë ka sjellë në kujtesë tërmetin e 26 nëntorit të vitit të kaluar që goditi Shqipërinë. Në njoftimin e shpërndarë në faqen zyrtare në Facebook, thuhet ndër të tjera se SHBA kanë qenë me shqiptarët në çdo hap të kësaj rruge, dhe do të vazhdojnë të na mbështesin.

Ambada citon se Shqipëria ka treguar një forcë të jashtëzakonshme jo vetëm në rindërtim, por edhe në përballjen me një pandemi globale. Në 26 nëntor, Tirana, Durrësi, Laçi, Lezha, Thumana dhe disa qytete të tjera të vendit, u tronditën nga tërmeti më i fortë në 40 vitet e fundit.

51 persona humbën jetën nën rrënoja. Ishte ora 03:54 kur toka shqiptare u “shkund” nga tërmeti me magnitudë 6.4, me epiqendër 16 kilometra në perëndim-jugperëndim të Mamurrasit, por që u ndje deri në Beograd, 370 kilometra larg epiqendrës.

Njoftimi

“Në 26 nëntor bëhet një vit qëkur një tërmet goditi Shqipërinë. Shtetet e Bashkuara qëndrojnë në solidaritet me popullin shqiptar, ndërsa ju përkujtoni këtë përvjetor solemn. Përgjatë vitit të kaluar, Shqipëria ka treguar një forcë të jashtëzakonshme, jo vetëm në rindërtim, por edhe në përballjen me një pandemi globale. Shtetet e Bashkuara kanë qënë me ju në çdo hap të kësaj rruge dhe do të vazhdojmë të jemi me ju”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...