E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Mësimi online/Ekspertja e ISHP: S’do jetë për gjithë popullatën, si do veprohet

Duke parë ecurinë e situatës së pandemisë, Komiteti Teknik i Ekspertëve nga java në javë del me masa edhe më shtrënguese. Gjatë ditëve të fundit, Shqipëria ka shënuar raste rekord të infektimeve të reja.

Ndodhur në këto kushte, u vendos që mësimi në sistemin parauniversitar që prej datës 1 dhjetor të zhvillohet i alternuar, në shkolla dhe online. Eugena Tomini ka hedhur dritë mbi këtë situatë, dhe se si do të procedohet më tej.

Në një lidhje ‘Skype’ për ‘Wake Up’, shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në ISHP, Eugena Tomini, tha se është propozuar mësim i alternuar, duke shpjeguar si do veprohet në zonat që nuk kanë shpërthim të Covid-19. Ajo u shpreh se do bëhet kombinim veprimesh, duke parë incidencën në bazë të qarqeve dhe njësive vendore. Pra, në zonat ku ka dyndje, do jetë mësimi i alternuar.

“Duke parë edhe sezonin që është sezoni i festave, sezoni i grumbullimeve, u pa e arsyeshme që t’i rekomandojmë Ministrisë së Arsimit, në bazë të skenarëve që ajo ka përgatitur për vjeshtë-dimrin, kalimi i alternuar i mësimit online dhe me prezencë fizike.

Nuk do jetë për gjithë popullatën dhe Shqipërinë. Do bëhet kombinim veprimesh duke parë incidencën në bazë të qarqeve dhe njësive vendore. Nëse për shembull në Tropojë kemi një situatë të qetë me raste sporadike, sigurisht që mësimi atje do vijojnë normalisht, me prezencë në klasë.

Në zonat ku ka dyndje, do jetë mësimi i alternuar. Duke filluar nga dhjetori, mësimi të bëhet edhe online edhe me prani fizike, në varësi të situatës epidemiologjike në rajon”, tha Tomini.

Lexo edhe :   Ndryshime në qeveri: Eugena Tomini, zv/ministrja e re e Shëndetësisë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...