E martë, 19 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Deputeti gjerman mesazh opozitës: Ata që e duan demokracinë, pro dialogut

Deputeti i Bundestagut Gjerman, Tobias Gottardt ka komentuar situatën politike, pas takimit të mbajtur në Kryesinë e Kuvendit me deputetët shqiptarë.

Ai tha se nuk mund të propozojë një zgjidhje për një situatë që palët e brendshme e dinë më mirë, por theksoi se ata që e duan demokracinë, janë pro dialogut për çdo situatë politike.

“Nuk besoj se më takon mua të përpiqem të zgjidh apo të jap komentet e mia mbi situatën e brendshme politike të cilën e njihni ju më mirë se kushdo tjetër. Ata që e duan demokracinë janë pro dialogut për përballimin e çdo situate politike. Jam këtu për të mbështetur çdo hap që Shqipëria po ndërmerr në anëtarësimin e bashkimit evropian”, tha Gottard.

Pas deputetit gjerman, foli edhe kryetarja e Komisionit të Jashtëm, Mimi Kodheli e cila tha se garantoi deputetin për vijimin e reformës në drejtësi, ndërsa shtoi se mazhoranca është e gatshme që t’ia zgjasë dorën opozitës për t’i thënë po dialogut por pa ndërprerë reformat:

“Mesazhet ishin të qarta, në garantuam kolegun gjerman për vazhdimin e reformës, sidomos asaj në drejtësi. Ne do t’i rrimë fort besimit tonë se jemi duke bërë gjënë e duhur, tashmë rezultatet kanë ardhur dhe pritet të vijnë. Kjo nuk e bën Shqipërinë më të dobët, por më të fortë. Mesazhi është i qartë, bashkë mund t’ia dalim. Jemi të gatshëm për t’ia zgjatur dorën opozitës dhe për t’i thënë po dialogut, pa ndërprerë reformat tona drejt integrimit.”/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...