E martë, 26 Janar, 2021
2 C
Tirana

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të qeverisë shqiptare.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj e ftuar në ”Open” tha se pavarësisht krizave qeveria është optimiste ashtu siç është dhe buxheti për 2021.

“Ne po flasim për buxhetin e miratuar në parlament. Shpenzimnet kapitale sjellin para. Shpenzimet kapitale janë në rindërtim. Në rindërtim kemi injektuar 31 milionë lekë. Nga ky vit në vitin tjetër kemi parashikuar një rritje ekonomike në 10.6%”- tha Denaj.

Deklarata e ministres u kundërshtua nga ekspertja e ekonomisë Suzana Guxholli duke thënë se kjo nuk është e vërtetë, pasi vendi ynë në çdo raport mban vendin e fundit në rajon.

“Jemi të fundit në rajon. Çdo vit dilni me më pak se parashikimet. Është buxhet jo-optimist, ose thënë ndryshe I fryrë”- tha Guxholli.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...