E hënë, 14 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Etiketa

rritje ekonomike

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Banka Botërore ul ndjeshëm parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë

Banka Botërore ka ulur ndjeshëm parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë për këtë vit, si rrjedhojë e pasojave më të forta të pandemisë, sesa...

Pas ndryshimit të buxhetit, qeveria përgjysmon parashikimin për rritjen ekonomike

Financat kanë ulur ndjeshëm pritshmërinë për rritjen ekonomike në 2020-n, duke e zbritur atë në 2%, nga 4.1% që ishte vlerësimi fillestar dhe 3.4%...

Pas Bankës Botërore, edhe FMN ul ndjeshëm parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka ulur ndjeshëm parashikimin për rritjen ekonomike të vendit për vitin 2019, në raportin e fundit të “Pasqyrës Ekonomike Globale,...

Ahmetaj flet për rritje ekonomike, qytetarët nuk ia përtojnë: Lëre propagandën politike, na gjeni punë!

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, përmes të dhënave i është kundërpërgjigjur akuzave të PD-së. Ai citon se gjatë harkut të një viti, më konkretisht...

“Kosova e para në Ballkan për rritjen ekonomike, Shqipëria e para për krimin dhe drogën”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka uruar sot Kosovën për renditjen e parë në Ballkan për sa i përket rritjes ekonomike. Kështu, Kosova në raportin e Bankës...

FMN hedh poshtë pretendimet e Ramës: Nuk do të ketë rritje ekonomike

Qeveria shqiptare ka këmbëngulur gjatë javëve të fundit se premtimi i saj në programin qeverisës për “rritje ekonomike në masën 5.5-6% në vitin 2021”...

Peleshi në Lezhë: Investimet në bujqësi sjellin rritje ekonomike

Pastrimi i shtretërve të lumenjve shihet si domosdoshmëri për parandalimin e përmbytjeve dhe katastrofave natyrore si dhe përmirësimi i situatës së kullimit. Ky ishte...

Kryeministri bën premtimin e madh: Gati për të nisur rrugën e re, në 2019…

Kryeministri Edi Rama ka përfunduar sot mbledhjen informale me ministrat e rinj në Velipojë, ku është diskutuar mbi detyrat dhe objektivat e këtij mandati. Pas...

Rama promovon shifrat e INSTAT për rritjen e ekonomisë; ekzakt sipas parashikimeve të tij

  INSTAT , ndryshe nga raportimet e zakonshme, thuajse të përditshme, dje i kushtoi vëmendje të posaçme publikimit të raportit të radhës , duke e...

Të fundit

Robërit amerikanë që refuzuan të kthehen në Amerikë në fund të Luftës Koreane

Më 27 qershor 1953, Komanda e Kombeve të Bashkuara (UNC) dhe Forcat Komuniste të Koresë së Veriut nënshkruan një armëpushim që i dha fund...

Vjosa Osmani i kërkon dorëheqjen kryetares së KQZ-së

Presidentja Vjosa Osmani ka kërkuar sot nga kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, që të dorëhiqet nga ky post. Mediat në Kosovë...

Jemin Gjana zyrtarizon rezultatin përfundimtar/ Basha kryetar i PD-së!

Kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve në PD, Jemin Gjana, ka konfirmuar mandatin e tretë të Lulzim Bashës në krye të selisë blu. Në një...

Njeriu që do ta rishohë në televizor vdekjen e tij

Nga Stefano Nazzi “Il Post” Është e vështirë të mos jesh retorik, kur bëhet fjalë për futbollistin danez, Kristian Eriksen, që shokoi botën kur në...

Makina merr flakë në ecje, policia jep detajet e para

Një mjet ka marrë flakë në aksin Himarë-Sarandë. Sipas policisë, shkak i zjarrit ka qenë një shkëndijë elektrike. Makina e markës “Nissan”, po drejtohej nga...