E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

Cilit shtet i ka bërë Shqipëria kërkesë për mjekë? Përgjigjet Rakacolli

Lexo edhe ...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli ka deklaruar publikisht se Shqipëria i është drejtuar me një kërkesë zyrtare qeverisë kineze për mjekë.

“Ministria e Shëndetësisë i ka drejtuar një kërkesë zyrtare qeverisë kineze përmes Ambasadës në Shqipëri”, tha Rakacolli.

Ndërkohë zv/ministrja vijoi t’i përgjigjej interesimit të mediave lidhur me situatën e koronavirusit në Shqipëri.

A është i certifikuar laboratori në QSUT?

Po kryhen të gjitha standardet për ta kryer këtë testim. Është në rrugën e certifikimit dhe në momentin që do të fillojë analizat do të jetë një laborator sipas standardeve.

Sa respiratorë ka Shqipëria?

Mbi 200, duke shfrytëzuar edhe ato në strukturat private. Është porositur një sasi tjetër respiratorësh.

Kush është skenari më i keq?

Është shumë e vështirë të bësh të tilla parashikime, është një gjë e re, që po zhvillohet në mënyra të ndryshme. Po bëjmë skenare për çdo moment edhe për rastin më të keq. Deri tani e kemi nën kontroll.

Informacion shtesë…

Si të parandaloni koronavirusin?

“Duhet të respektoni masat e distancimit social dhe rregullat e higjienës.

Të qëndroni në shtëpi, për të ndihmuar veten, të afërmit tuaj që të mos preken nga COVID-19 dhe stafet mjekësore për të përballuar këtë situatë.

Mos shkoni menjëherë në spital!

Për informacion dhe këshilla në lidhje me COVID-19 mund të kontaktoni në linjën e re 0800 40 40.

Por nëse keni shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefononi numrin unik të Urgjencës Kombëtare👉 127!”- thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shoqëroi mjekët dhe infermierët në Itali, Gent Cakaj futet në vetëkarantinim

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Genc Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit të tij nga Italia, ku shoqëroi mjekët dhe infermierët...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT