E enjte, 14 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Ç’do ndodhë me rrogat e këtij muaji? Shqipëria në karantinë, por ‘merr frymë’

Një ndër shqetësimet që kanë shqiptarët gjatë këtyre ditëve të izolimit është në do paguhen, dhe si do të vijojë situata në muajt në vijim. Për shumë familje, mbijetesa është falë rrogës mujore. Por kryeministri Rama nuk e ka lënë në harresë këtë çështje mjaft jetike për çdo shqiptar.

Ç’do të ndodhë me rrogat e qytetarëve që punojnë në sipërmarrje private? Kryeministri Edi Rama, gjatë një konference për shtyp, ndër të tjera foli edhe për këtë çështje. Ai tha se askush nuk e di se sa do të zgjasë kjo luftë, ndërsa e tërë bota po vuan pasojat e këtij virusi vdekjeprurës.

“Askush s’e di sa do të zgjasë kjo luftë, por çfarë dimë është që po kaq gafil edhe fuqitë më të mëdha ekonomike dhe teknologjike të globit.

Padiskutim kjo nuk do të thotë që ata që kanë për të marrë një rrogë në fund të muajit në ato hallkat e ekonomisë që janë këputur, ne do i lëmë në dorë të pronarëve të sipërmarrjeve private.

Në asnjë mënyrë, sipërmarrjes nuk mund t’i delegohet mandati i solidaritetit shoqëror që zgjedhësit ja kanë dhënë qeverisë që unë drejtoj, dhe më kanë besuar mua kryqin kur e kanë vendosur në krah të fletës së votimit.

Ne do të kemi kështu shpejt brenda kësaj jave planin e garancisë financiare, për pagat e  të gjithë atyre që lanë punën dhe u futën në llogoren e shtëpisë”, u shpreh Rama, i cili shtoi gjithashtu se është e pamundur për ekonominë e vendet që fabrikat të mbahen të mbyllura.

Për kreun e qeverisë, izolimi është rruga e vetme për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Prej ditësh është ndaluar transporti publik dhe qarkullimi me makina private. Dje pas vendimit të Ramës për të mos ecur në rrugë pas orës 18:00, i ka detyruar qytetarët që të qëndrojnë brenda. Por edhe këtë herë, qytetarët janë bindur. Në kryeqytet, me dhe pa dëshirë qytetarët u detyruan të ngujohen në shtëpi pas këtij orari.

Lexo edhe :   Tjetër mungesë për Kombëtaren, infektohet Klaus Gjasula
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një paketë alternative për përballimin e krizës së energjisë

Nga: Arben Malaj Përballë kësaj krize Rama theksoi se “plani ynë i kundërveprimit ndaj krizës energjetike ka tri pika: 1- Garantimin e furnizimit të pandërprerë;...

Banori i “Big Brother Vip” plas “bom*ën”: “Për’puthen” është me skenar

Arditi, një nga personazhet e "Big Brother Vip", ka bërë një deklaratë të fortë për emisionin “Për’puthen”. Ai ka thënë se ky format krijohet...

Paloma në rolin e “fallxhores”, ja çfarë parashikon për Ilirin (VIDEO)

Paloma brenda shtëpisë së “Big Brother VIP” ka bërë edhe rolin e fallxhores. Ajo së bashku me Ilirin, u dënuan për shkak të disa...

Me Sali Berishën apo me Shqipërinë?

Nga: Alfred Peza Dikur debati ishte nëse donin më shumë partinë, apo Shqipërinë? A duhej ti qëndroje më shumë besnik flamurit të partisë ku bëje...

Rikthim të barrikadave/ Rusia në krahë të Serbisë, paralajmëron Kosovën

Ndonëse serbët sulmuan me grushte efektivët e policisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut pas aksionit kundër kontrabandës, Ministria e Jashtme Ruse ka mbrojtur...