E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Çdo gojëpërdalë, nuk mund të jetë gazetar

Nga: Artur Ajazi

Pas vitit 1992, në Shqipëri mund të bëheshe edhe pse pa arsimin e duhur, fare lehtë gazetar. Ishte ushtar i “partisë” dhe zbrisje nga malet, fushat dhe kodrinat, dhe hop bëheshe “gazetar”. Ishte miku i deputetit, ministrit, kryeministrit, shefit apo drejtorit të policisë, shefit të redaksisë, apo dhe shoferit të një dikasteri, dhe hop bëheshe “gazetar”. Si bëheshe ? Fare lehtë, duke share,shpifur (vulgarshëm) për kundërshtarin politik apo dhe personal të shefit, apo “Të Madhit” dhe ishe në rregull. Pastaj pajiseshe edhe me ndonjë “kartë gazetari”, dhe gjithçka dukej sikur ishte në normalitet.

Madje shumica e atyre që pas vitit 1992, erdhën në Tiranë pasi nuk kishin mbaruar as shkollën e mesme, mbaruan me “korrespondencë” edhe fakultete të rëndësishme, u bënë edhe “prof. As. Dok” dhe sot janë në majat e shtypit të “lirë” në disa media të vendit. Fakti është se pas ndryshimit politik në Shqipëri, në rast se ishte gojëpërdalë, natyrisht ishte “gazetar” i mirë, në rast se ishte shpifës i specializuar, padyshim ishe një “gazetar qëndrestar”, në rast se ishte një fabrikues i mirë dosjesh boshe, ishe edhe mik i shefave atje lart. Pra ishte krijuar një lloj pareti mykotik, që vetëm media e lirë dhe e pavarur nuk ishte.

Duke nisur nga piramida e lartë e shtetit, sinjalet dhe zarfet u shkonin redaksive “vartëse” nga ku shahej me libër shtëpie çdo kundërshtar politik e personal, madje duke nxjerrë edhe inate të vjetra qysh nga vitet’ 80 me disa syresh. Dhe fakti është se shqiptarët, edhe pse nuk ishin dakort me këtë katandisje të medias, sikur kishin rënë dakort me situatën në të cilën ishte ajo për afro çerekshekulli. Shqiptarët ishin mësuar të dëgjonin dhe lexonin çdo ditë në faqet e para të gazetave, shkrime dhe “bëma” të shkruara pikërisht nga ata që ishin bërë “gazetarë” nga partia dhe jo shkollimi.

Çdo gojëpërdalë, shiste lajmin e rremë dhe shpifjen si “lajm të parë”, ku fuste në sherr gjithë dynjanë, dhe veçse profesionalizëm nuk bënte. Por më e keqja ishte dhe është edhe sot, se pikërisht këtë lloj gazetarie, e ka mbrojtur dhe po e mbron me zjarr e dëshirë, pikërisht ajo që e “lindi”, Partia Demokratike dhe drejtuesit e saj. Edhe pse nuk e kanë lexuar fare projektligjin, edhe pse nuk e dinë se ç’përmban ai projektligj, ata i janë sulur me gojëpërdalët, duke treguar se sa urgjente është miratimi i atij projektligji në Parlament.

Në Shqipëri nuk mund të ketë më media dhe gazetarë, që nuk u përmbahen kritereve të etikës, dhe rregullave më elementare të mirësjelljes me cilindo që ndodhet në krahun tjetër të politikës. Koha e ushtarëve të bindur, dhe atyre që bëjnë “heroin” në media ka ikur dhe nuk duhet të kthehet më. Qysh nga grekët e lashtë, gazetari përfaqësonte në vetvete, (anthropo tu lau) një “njeri të popullit”, dhe jo një shpifës gojëpërdalë në shërbim të politikës.

Projektligji i prezantuar , do tu presë pikërisht rrugën abuzimit , një kallëpi të tillë “gazetarësh” që nuk i ka lidhur dhe nuk do ti lidhë kurrë asgjë, me fjalën e lirë. Në çdo vend demokratik, shtypi është i lirë, deri kur ai nuk cënon lirinë e individit, e qytetarit të lirë. Mbrojtja epike që ish-opozita e vjetër po i bën “fjalës së lirë” dhe atyre që mbledh rreth tryezave të saj, duke sulmuar projektligjin, (në një kohë që askush nuk e ka lexuar nga SHQUP-i) tregon sa problem e ka Lulzim Basha dhe Doktori me të vetët, bllokimin me masa ligjore të shpifjes, lajmeve vrastare dhe nxitjes së urrejtjes ,duke stimuluar me mediat e tyre që kanë mungesë të theksuar profesionalizmi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM ka...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...

Pse temperaturat ulen shumë gjatë natës në shkretëtira?

Nëse do të ndërmerrni një udhëtim ditor në shkretëtirën e Saharasë në Afrikën e Veriut, do të duhet të keni me vete më shumë...