E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Besa Shahini dha dorëheqjen apo u shkarkua nga Rama? Ja çfarë thotë Taulant Balla

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

Besa Shahini la postin e ministres së Arsimit, për tu zëvendësuar me Evis Kushin. Kryetari i grupit parlamentar të PS, Tualant Balla, në një intervistë për “News24” tha se Besa Shahini u largua, pasi përmbylli me sukses të gjithë detyrën e saj si ministre.

Ai nuk ka pranuar që të komentonte nëse Besa Shahini është larguar apo shkarkuar. Po kështu shtoi se me rëndësi mbetet që Besa të vazhdojë të ruajë një komunikim të përditshëm me Evisin, për të bërë dorëzimin e stafetave. Vendin e Shahinit, që la Ministrinë e Arsimit në ditën e parë të shkollës, e ka marrë deputetja socialiste Evis Kushi.

Pjesë nga intervista

U shkarkua Besa Shahini apo dha dorëheqjen?

Ajo që është e rëndësishme është se cikli i reformave në Ministrinë e Arsimit do të vazhdojnë, implementimi i tyre do të vazhdojë me një hov të ri me ministren e re. Ajo që është e rëndësishme për familjet shqiptare, është se unë dua të garantoj se kaluam shumë mirë testin e djeshëm, atë të fillimit të shkollës. Zonja Kushi ka një rol të rëndësishëm në ditën e parë të fillimit të vitit akademik.

A mban përgjegjësi Rama për këto largime?

Rama gjithmonë ka ditur që të krijojë një shpirt ekipi brenda grupit të ministrave. Unë mendoj që kjo pak rëndësi ka. E rëndësishme është që Besa do të vazhdojë të ruajë një komunikim të përditshëm me Evisin, për të bërë dorëzimin e stafetave.

Lexo edhe :   “Lufta” për mjekët/ Basha del në “revansh” ndaj Ramës, i pret që sonte në seli

Po për ministren e re, çfarë kriteri u përdor?

Një ministre si Kushi që vjen nga bota akademike, prej 7 vitesh nuk e ka ndërprerë komunikimin dhe gjej rastin që të vlerësoj përzgjedhjen që ka bërë Rama edhe brenda grupit parlamentar. Ky grup përmban personalitete të vlerësuara.

Lexo edhe :   Është lufta jote, timonier

A do të ketë lëvizje të tjera në qeveri?

Padyshim që gjithmonë herë pas herë kur konsiderohet për një ritëm të ri, apo një hov të ri, kryeministri ka vlerësuar të bëjë ndryshime. Unë vlerësoj se në këto sektorë, kemi persona të duhur në vendin e duhur. Nuk është larg momenti kur ne do të marrim besimin për mandatin e tretë dhe në formësimin e qeverise së re 2021-2025 mund të kishte edhe ndonjë ndryshim tjetër. Por kjo vendimmarrje i takon kryeministrit.

A duhet të ketë ndryshime të tjera?

Ne kemi një plan, një program dhe një matricë të vlerësimit të performancës që vlerësohet për 6 muaj për çdo fushë që mbulon.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...