E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Berisha: Soros loboi për ’21 janarin’ dhe ndarjen e Kosovës

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se miliarderi Xhorxh Soros ka lobuar për ngjarjen e 21 janarit të vitit 2011 ku mbetën të vrarë 4 protuestues, dhe për ndarjen e Kosovës. Deklarata e Berishës, u bë mbrëmjen e sotme në emisionin ”Çim Peka Live” në Syri Tv.

Lidhur me 21 janarin, Berisha tha se Soros i kishte dërguar një e-mal Sekretares amerikane të Shtetit asokohe Hilari Klinton, dhe se përmbajtja ishte e njëjtë me atë çka thoshte atëherë lideri i opozitës, Edi Rama.

Ndërsa për ndarjen e Kosovës, Berisha u shpreh se ky projekt filloi të fuqizohej dhe të përfshinte njerëz në Amerikë falë lobingiut të presidentit serb Aleksandër Vuçiç, ish-presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, kryeministrit Edi Rama dhe mbi të gjitha të Xhorxh Sorros.

Pjesë nga biseda

Enton Abilekaj: A keni fakte për veprimtarinë politike të Xhorxh Sorros kundra jush në Shqipëri?

Sali Berisha: Sa të duash. Kur ndodhi 21 janari, e keni e-mail e dërguar te Hilari Klinton. Një shembull ku e-mail thoshtë se çfarë thoshte Rama. Nuk përmendte një fjalë demostratë e dhunshme. Të gjithë të huajt e panë se ishte një demostratë e dhunshme që pati këto pasoja. Përkundrazi në e-mail nuk përmendej një asnjë rresht që ishte demostratë e dhunshme, por thoshte se po qëllohet nga çatitë e kryeministrisë. Thoshte çi thoshte Edi Rama.

Sorros nxori projektin e ndarjes së Kosovës, të hartuar në fondacionin shoqëri e hapur në Beograd. Ai projekt ishte kundërshtuar deri në vitin 2013 nga qeveria amerikane në mënyrë të prerë, dhe që e mbante në rrogoz Frederika Mongerini e cila mendonte se do fitonte nobelin me atë marrëveshje, ky projekt filloi të shtrihej të fuqizohej dhe të përfshinte njerëz në amerikë falë lobingiut të Vuçiçit, Thaçit, Ramës dhe mbi të gjitha të Xhorxh Sorros.

Lexo edhe :   Berisha: Vendimi i DASH, vepër hakmarrëse e Ramës dhe Soros
Lexo edhe :   Berisha: Vendimi i DASH, vepër hakmarrëse e Ramës dhe Soros

Dhe kur Rama doli dhe tha se ti nuk e kalon Atlantikun, nuk dija asgjë. Por nuk pyeta sepse kot nuk e tha ky, por kur e verifikova ishte se unë po kundërshtoja politikën amerikanë të ndryshimit të kufijve në Ballkan. Unë po mbaja atë qëndrim që kishte mbajtuar qeveria amerikane deri në vitin 2013.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar më 12 qershor një rast të vdekjes nga koronavirusi. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit...