E premte, 29 Maj, 2020
13 C
Tirana

“Bëni durim”, Rama del me lajmin që e prisnin të gjithë shqiptarët që jetojnë jashtë

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

“Kjo është për të vënë duart në kokë”, mjeku tregon përse shpërtheu koronavirusi në QSUT

Mjaft shqetësuese është situata me mjekët që janë infektuar me koronavirus, ndërsa ata janë në krye të detyrës, për t’iu shërbyer pacientëve të tyre....

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Çfarë po ndodh? Kë po kërcënon aq ashpër Gjermania

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka kërcënuar me sanksione të BE-së ndaj "atyre që janë përgjegjës" - duke përfshirë një shtetas rus - për...

“Një prej inkriminimeve të Grupit Kurti”, Thaçi publikon pamjet nga laboratori i drogës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook, pamjet nga një laborator droge në Prishtinë. “Këto pamje dëshmojnë një prej...

Ruçi i mbylli mikrofonin Ramës/ Hajdari: Merr minutat e mija, u bëre për ujë të ftohtë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi është treguar mjaft strikt në seancën e sotme plenare, teksa nuk ka lejuar të flasë përtej kohës së caktuar...

Në komunikimin e radhës për qytetarët, kryeministri Rama tha se të hënën do të riatdhesohen ata që kanë mbetur rrugëve të Europës. Ai u shpreh se kjo situatë kërkon unitet kombëtar, ndaj duhet të bëhet durim.

Rama konfirmoi se do të jetë pikërisht ‘Lasgushi’, me kosto zero, që do të sjellë shqiptarët në shtëpi.

Mjaft i prerë në qëndrimin e tij, në daljen e tij të radhës në rrjetin social, ai i është drejtuar qytetarëve të cilët kanë shprehur pakënaqësi në këtë situatë kaotike që ndodhemi, duke thënë se qeveria nuk ka shkop magjik.

“Duhet durim, është një armë që duhet ta mbushim përditë. Dua t’ju siguroj të gjithëve se të gjithë po bëhemi 14 copash, përditë e përnatë që të mos lemë asnjë prej jush vetëm. Për të gjithë nga nevojat ushqimore, deri tek ata që kanë ngecur jashtë Shqipërisë. Ata janë gati të vinë në Shqipëri.

Janë gati edhe të paguajnë, i falenderoj në fakt, se ka të tjerë që bëjnë vetëm komente me qarje për popullin që gjoja po vdes për bukë, me kërkesa absurde e me tallje për ata me uniformë e punonjësit socialë.

Lexo edhe :   “Mbijetesa po bëhet çdo ditë e më e pamundur”, Basha vijon turin me bizneset

Këto janë të turpshme. S’kemi shkop magjik, por as në shtëpitë më të pasura të kontinentit nuk po shoh të bëhen mrekulli. Unë s’do lë gur pa lëvizur dhe gjë pa bërë për t’ju ardhur në ndihmë të gjithëve, por dreqi e mori, merreni vesh që jemi në luftë.

Qeveria mbahet me kontribute, jo me dokrra në rrjetet sociale. Kamat-vonesat nuk i falja kurrë, por jemi në luftë. OSHEE do të goditet në financat e saj, mospagesa e rrëzon përtokë me një efekt shkatërrues, do na e bënte të pamundur fitoren.

Lexo edhe :   Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Sarandë

Javën e ardhshme nis riatdhesimi i atyre që kanë ngelur jashtë. Do vijnë pa pagesë. Do i sjellë Lasgushi. Në këtë hall i kërkova kompanisë të marrë barrën e të qënit shqiptar. Nesër del kalendari. Të hënën nis hartimi i listave dhe pikave ku do të marrim qytetarët tanë”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në kërkim të një Vasil Llaçi, që të qëllojë mbi “Perandorin”

Nga Mero Baze Vasil Llaçi (me Ll të fortë), është dashuria e re e Ilir Metës. E ka zbuluar në 80- vjetorin e atentatit të...

U dënua me 15 vite burg, Gjykata e Apelit të Katanias ndryshon masën për Moisi Habilajn

Moisi Habilaj, i cili ishte dënuar nga Gjykata e Shkallës së Parë me 15 vite burg për trafik droge në Itali, tashmë ka dalë në...

Qëlloi me breshëri plumbash ndaj banesës në Mat, arrestohet 25-vjeçari

Një 25-vjeçar nga Mati është arrestuar pasi ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të portës së jashtme të rrethimit të banesës së shtetasit...

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Sarandë

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në qytetin e Sarandës. Bëhet fjalë për një shtetase ukrainase, e cila ndodhet me pushime në qytetin bregdetar. Gruaja...

Bankers dhe ALLUM marrëveshje për rifillimin e punës në Rafinerinë e Ballshit brenda qershorit

Sektori i naftës është një nga sektorët me kontributin më të madh në buxhetin e shtetit, por situata e krijuar nga pandemia COVID-19 e...
WhatsApp KONTAKTO TT