E hënë, 27 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

Befasuese/ Tortura dhe luks, si trajtohen të burgosurit në të gjithë botën

Për herë e më shumë njerëzit janë duke vuajtur dënime me burgim. Sipas Institutit për Kërkime të Politikave Penale, mbi 10 milionë persona janë duke u mbajtur në institucionet penale në mbarë botën. Disa prej tyre janë të paraburgosur dhe të tjerë janë të dënuar.

Në krahasim me vitin 2000, numri i grave që janë në burg është rritur me rreth 50%. Ndërkohë, popullsia e meshkujve në burgje është rritur me afro 18%. Por numri i popullsisë në burgje ndryshojnë shumë në të gjithë globin.

Për shembull, Shtetet e Bashkuara kanë 698 të burgosur për çdo 100,000 qytetarë, ndërsa Danimarka ka 61. Por, veç numrit ka dhe ndryshime të tjera sa i takon cilësisë. Në një shtet një i burgosur mund të ketë akses në instrumente muzikore, video-lojëra etj. Por, në të tjera, ata mund të vuajnë nga mungesa e hapësirës e deri te letra higjienike.

Më poshtë ne po ju sjellim një kolazh të disa qelive në të gjithë botën, për të treguar si shtete të ndryshme i trajtojnë kriminelët. Dhe kontrasti është sa i madh, aq edhe befasues. Qelitë variojnë nga siguria e ulët te ajo maksimale. Nga burgjet e famshme si San Quentin dhe Black Dolphin në Rusi, tek ato më pak të njohura. Ndryshimi drastik vjen për arsye ekonomike, por edhe si shoqëria e vlerëson jetën e dikujt./ Përgatiti: TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...