E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

“Astiri”, ose fundi pa lavdi i kauzave false

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Nga: Alfred Peza

Tani që aksioni i shembjes së të gjitha godinave që pengonin zbatimin e projektit të unazës së madhe në Tiranë ka përfunduar, ka nisur gara publike për ti vendosur një diçiturë, një çështje që po diskutohet prej më shumë se një viti në Shqipëri.

Për shkak të afërsisë me qendrën e kryeqytetit dhe sensibilitetin social e solidaritetin njerëzor që prodhon akti i prishjes së godinave të banimit në një vend historikisht të varfër, opozita shqiptare u mundua që zbatimin e një projekti për nevojat publike të firmosur nga Kryeministri komunist Adil Çarçani që më 1989, ta shndërronte në një kauzë politike.

Ka qenë në stilin e kësaj opozite që të rrëmbejë çdo protestë qytetare. Çdo demonstrim të shoqërisë civile. Çdo kërkesë të një grupimi sado të vogël a të madh njerëzish për hallet e tyre. E për ti privatizuar më pas deri në zhbërje. Duke i shndërruar ato në kalin e ngordhur të betejave të saj të radhës, për interesa të pastra pushteti dhe jo të qytetarëve.

E ka bërë këtë përgjatë gjithë këtyre viteve të pas 2013-tës, në opozitë. Tentoi që ta bënte jo vetëm me protestën e banorëve të zonës së Kukësit, kur ata demonstruan për çështjen e tarifës së kalimit në Rrugën e Kombit. Por, e bëri këtë edhe me protestën e studentëve të universiteteve të një viti më parë, kur u ngritën për kërkesat e tyre të drejta, të cilat tashmë janë adresuar pothuasje të gjitha për zgjidhje.

E njëjta metodë u përdor edhe me banorët e zonës së “Astirit” në Tiranë. Tek të cilët shkuan fillimisht për “solidaritet”. Më pas për ti mbështetur në kërkesat e tyre. Për tu veshur më pas jelekët portokalli në përpjekje për të imituar “jelekverdhët” e Francës. I nxorrën fillimisht për ti bashkuar me studentët para ministrisë së Arsimit. Më pas i çuan para godinës së Parlamentit dhe në bulevard, kur dogjën mandatat e deputetëve të opozitës, për të realizuar atë që e cilësuan si “revolucion popullor” për të rrezuar Edi Ramën, që të vinte në pushtet Luli me Monën.

Lexo edhe :   Ku janë sot idhtarët opozitarë të listave të hapura
Lexo edhe :   Ku janë sot idhtarët opozitarë të listave të hapura

Revolucioni dështoi. Zgjedhjet e 30 Qershorit nuk u bllokuan. Edi Rama nuk iku. E kështu edhe “jelekportokallinjtë” nuk iu deshën më. Në korrik e gusht askush nuk u kujtua për ta. As në fillim të shtatorit. Më pas herë pas here dikush kujtohej që kishte ca ditë pa dalë në televizor dhe vraponte për të nxjerrë grupin e gatshëm të “Astirit” për të bllokuar qarkullimin në rrugë. I fusnin nga një të sharë dhe kërcënimin “numër 707 serioz” kundër Edi Ramës dhe ja hipnin makinave të tyre superluksoze, dhe shkonin e flinin të lumtur nëpër shtëpitë e rehatshme në qendër apo në zonat rezidenciale të periferisë.

Ndaj nuk ishte çudi se përse kur fadroma u shkuan banorëve nëpër shtëpia e binzese për ti shembur, mediat vrapuan të thonë se asnjë prej liderëve të opozitës nuk e prishi gjumin dhe u kujtuan që të shkonin pranë tyre, vetëm atëherë kur nuk u bënin më punë. Kaq u desh që rrjeti të shpërthente kundër lidershipit të opozitës, e cila i ka parë betejat dhe kauzat qytetare, thjeshtë dhe vetëm si sebepe të luftës së saj për pushtet.

Ky ishte fundi pa lavdi i kauzës false të “Astirit” të cilën opozita e deshi vetëm për interesin e vet. Nesër në mëngjes, kur lidershipi i saj ta ketë lënë pas çështjen e banorëve të unazës së madhe, kauza e saj e pasinqertë do jetë harruar si shumë e shumë të tjera të ngjashme me të. Ajo që do të mbahet mend gjatë pas kësaj, është shija e hidhur e zhgënjimit qytetar, që ndoshta për një moment mund të kenë besuar vërtetë, se opozita ishte në anën e tyre.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lëvizte me mjetin me targa të vjedhura, policia arreston 21-vjeçarin e rrezikshëm

Një 21-vjeçar me precedent të mëparshëm penal, është arrestuar në flagrancë. I riu qarkullonte me automjet me targa të vjedhura, dhe mbante armë zjarri...

“Duam të çojmë ushqime dhe ujë”, Berisha denoncon drejtorin e burgut

Në burgun e Vlorës, drejtori Zambak Gjoni duket se ka vendosur rregulla të reja, në kurriz të të burgosurve. Qytetari digjital që ankohet në...

“Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit?”, Ndoka tallet me Ramën

Dy ditë më parë, kryetari i Partisë Demokratike zbuloi prapaskenat ku tha se kryeministri i ka ofruar nga ndërmjetësit e tij që Basha të...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht

Paraditen e sotme pritet që të mbahet takimi virtual Hoti-Vuçiç. Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), ka publikuar axhendën e plotë të takimit...

“Hyrrem” lë aktrimin dhe i futet biznesit

Aktorja gjermano-turke Meryem Uzerli, e cila mori një famë të madhe me rolin e saj si “Hyrrem” në serialin “Sulejmani i madhërishëm”, duket se...