E shtunë, 11 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Mazniku: Ja pse Tiranës i duhet një Unazë e Re

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, është shprehur se kryeqyteti ka nevojë për një Unazë e cila do jetë moderne dhe funksionale.

I ftuar në emisionin “Real Story” në News24, Mazniku tregoi edhe planin që sipas tij bashkia ka për transformimin e saj.

Ndërkohë, analisti Eduard Zaloshnja tha se Astiri kishte nevojë për më shumë rezistencë, për shkak të numrit të madh të ndërtesave dhe banorëve aty.

Pjesë nga debati:

Arbjan Mazniku: Bashkia ka kërkuar që rruga të jetë brenda standardeve bashkëkohore. Tirana ka nevojë unazë të sajën, do të thotë që të ketë lëvizje të vijueshme. Automatikisht rrugët dytësore janë të nevojshme. Në Astir ka 82 mijë banorë, pra pak a shumë sa qyteti i Korçës. Ata njerëz kanë nevojë të lëvizin në një rrugë sekondare. Ish-komuna e Kasharit.

Eduard Zaloshnja: Mendoj se në Astir është beteja më e madhe në këtë zonë, sepse kemi ndërtesa të shumta. Dendësia bën më shumë njerëz. Faktori i dytë është se kjo është zonë që ka shumë vite që është zhvilluar. Edhe prona kushton më shumë e kjo bën që protestuesit të jenë më të mëdha. Në Pogradec kishte pak njerëz, kishte shkëputje. Edhe në Shkozë kështu ishte.

Lexo edhe :   Punonjësja e infektuar, mbyllet kopshti i parë në Tiranë

Arbjan Mazniku: Aty ka dy kategori njerëzish. Ka një kategori njerëzish që thjesht kanë banesa dhe ka nga ata që kanë banesa që nuk legalizohen dot. Këta të dytët janë të pakënaqur me vlerësimin. Mekanizmi me të cilin bëhet vlerësimi është procedurë standarde. Nëse nuk të pëlqen vlerësimi, e çon në gjyq. Nuk zgjidhet duke gjuajtur me gur policinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...