E shtunë, 11 Korrik, 2020
21 C
Tirana

“Rama përkëdhel ata që kanë para”/ Analisti debat me Maznikun: Situatë tragjike

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku është përfshirë në një debat me analistin Agron Gjekmarkaj, dhe shkak është bërë aksioni i IKMT-së në zonën e “Astirit”, ku u shembën 33 objekte.

I ftuar në “Real Story”, Mazniku deklaroi se Tiranës i janë vënë duart në fyt dhe nuk po e lejojnë të zhvillojë siç duhet planin urbanistik.

Sakaq, Gjekmarkaj ka rikujtuar premtimin e kryeministrit Edi Rama dhënë në vitin 2013, teksa deklaronte se “edhe Enver Hoxha nëse ngrihet nga varri nuk mund të prishen banesat”.

Sipas analistit, kjo qeveri nuk bën llogari për jetën e qytetarëve të thjeshtë, por përkëdhel njerëzit që kanë para.

Pjesë nga debati:

Gjekmarkaj: Kjo qeveria ka përkëdhelje ndaj njerëzve që kanë para. Kjo situatë është tragjike.

Mazniku: Këtij qyteti i janë vënë duart në fyt. Kemi 30 vite, që nuk po zbatojmë një projekt që është në 1989  në planin urbanistik. Kemi 30 vjet që nuk bëjmë dy kilometër rrugë. Me ligjet që shteti ka krijuar t’i zbatojë ashtu siç duhet.

Gjekmarkaj: Sot kemi një juntë, kaq! Edi Rama ka bërë deklaratë që nuk prishen në 2013.  Tha se “edhe Enver Hoxha nëse ngrihet nga varri nuk mund të prishen”.

Mazniku: Ata njerëz (banorët e Astirit) kanë ndërtuar pa leje në krah të rrugës. Nuk kanë shtëpi, por kanë biznese dhe në mendjen e tyre kanë  “pulën që bën vezë të florinjta”. Shtëpia është e zgjidhur për të gjithë, ose janë shpronësuar dhe kanë marrë para, ose të marrin bonues qiraje.

Gjekmarkaj: Shqipëria është bërë rrumpallë urbane në 30 vite!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...