E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Artan Fuga tregon çfarë fshihet pas publikimit të videos nga Ardi Veliu

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Pak ditë më parë, Ardi Veliu shokoi mbarë opinionin publik, lidhur me publikimin e një video-je të marë nga rrjetet sociale të së ëmës së 15-vjeçarit të dhunuar. Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, publikoi një video, në përgjigje të kritikave për dhunimin e minorenit nga uniformat blu. Por ai nuk ishte në dijeni se mamaja e djalit të mitur, ishte aktore dhe se këto skena ishin prapaskena, pra asgjë reale.

Duke iu referuar pamjeve të nënës së 15-vjeçarit me pistoletë në dorë, Veliu ngriti dyshime mbi edukimin e djalit, si dhe mosbindjen ndaj policisë.

Qëndrimi i tij publik shkaktoi reagime të shumta, si nga klasa politike e po ashtu edhe nga qytetarët. Por ndryshe nga çfarë raportohet për dashakeqësinë e Ardi Veliut, Artan Fuga ngre dyshime të tjera. Akademiku Artan Fuga, i ftuar në emisionin “Ditë e Re” në Rtv Ora, tha se është i bindur kur thotë se ky nuk është një gabim rasti.

Sipas Fugës, Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë i kanë ofruar një kasetë apo video me foto. Ai hamendëson se nëse ja kanë ofruar vartësit, kanë dashur ta fusin në qorrsokak. Opsioni tjetër është për të zhvendosur vëmendjen nga Teatri.

“Nuk ka nevojë ta komentosh. Ajo që ndodhi atë ditë ku Drejtori i Përgjithshëm i Policisë u tregon në telefon imazhe të lëvizshme apo fikse deputetëve, duke thënë se ky djalë nuk ka sjellje të mirë për shkakun se nëna e tij paska dalë me një revole… Unë thashë si është e mundur që policia nuk shkon ta arrestojë atë nënën për armëmbajtje pa leje, dhe të mos bëjë përgjegjës djalin për nënën dhe as nënën për djalin, sepse jemi në një botë qytetare ku secili ka vetëm përgjegjësinë e vet individuale. Sa kohë që nuk është i përfshirë në krime me bazë familjare. Thashë si nuk e arreston, nuk është e mundur.

Në atë moment thashë; po bën një gabim për këtë arsye. E dyta, çfarë lidhje ka djali me nënën? Pastaj duke arsyetuar pak më shumë, arrita në përfundimin se ajo që ka ndodhur nuk është e rastit. Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, i kanë ofruar një kasetë apo video me foto. Nëse ja kanë ofruar vartësit, kanë dashur ta fusin në qorrsokak dhe ai ndoshta në momentin e fundit nuk ka ditur sesi të orientohet. Dhe përpara deputetëve, e ka humbur kontrollin dhe e ka thënë.

Por unë supozoj dhe një gjë tjetër që mundet që atë video apo foto, ta ketë publikuar që ta diskretitojë për një çështje të vogël, që ta zhvendosin vëmendjen nga Teatri. Ose dikush kërkon ta djegë por jo për arsyen e Teatrit, siç kërkon opozita dhe shoqëria civile, por për një gabim personal. Nuk është një gabim i rastit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha kritikon Ramën: Nuk mposhtet pandemia pa një plan konkret

Kryetaari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, akuzoi kryeministrin Edi Rama se nuk ka asnjë plan për të luftuar pandeminë. Basha tha se nuk do ta...

Astrit Patozi zbulon polin e tretë që do rivalizojë PS, PD dhe LSI-në

Kur duket se zgjedhjet e ardhshme do të përcaktojnë fituesin mes tre partive kryesore në vend, PS-PD-LSI, lëvizjet apo partitë më të vogla, mendojnë...

Mediu: Të bashkohemi dhe të ndeshemi me grupet kriminale të Ramës

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu gjatë një takimi me strukturat e Njësisë nr.4 në Tiranë, tha se shqiptarët duhet të marrin në dorë...

Jetëgjati nuk bëhet dot jetëshkurtër, 100-vjeçarja mposht Covid-in

Një ngjarje e mrekullueshme ka ndodhur në San Pietro. Një 100- vjeçare ka fituar betejën me Covid-19. Lajmi është bërë i ditur nga vetë kryebashkiaku...

Lamtumirë Maradona/ Argjentina, tre ditë zi kombëtare për ”djalin e artë”

Qeveria argjentinase ka vendosur që të mbajë tre ditë zi kombëtare për të kujtuar Diego Armando Maradonën, i cili ndërroi jetë në moshën 60-vjeçare...