Aktualitet

Anëtar i trupës që po gjykon Shullazin, KPK shkarkon nga detyra gjyqtarin


               Publikuar në : 12:54 - 22/11/19 B H

Shkarkohet nga detyra gjyqtari i Apelit të Durrësit, Arben Vrioni. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi ta shkarkonte pasi rezultoi se ai kishte probleme të theksuara me pasurinë.

Sipas gazetares Klodiana Lala, një tjetër arsye e shkarkimi të tij ishte edhe sjellja jokorrekte ndaj KPK-së. Pasi sipas saj, Vrioni sillte një sërë justifikimesh dhe argumentesh për ta shtyrë sa më tepër këtë proces.

“Hetimi për z.Vrioni ishte përfunduar vetëm në kriterin e pasurisë dhe ai ndërkohë luajti të gjitha kartat para KPK-së duke tentuar të ketë hetim edhe në dy kriteret e tjera si aftësi profesionale dhe figurë morale. Në fakt KPK-ja vendosir ta shkarkonte atë nga detyra duke e justifikuar jo vetëm për problemet me pasurinë por edhe për shkak të sjelljes jo korrekte që kishte para KPK duke sjellë një sërë justifikimesh dhe argumentesh për ta shtyrë sa më tepër këtë proces.

Vrioni ishte aktualisht anëtar i trupës së Gjykatës së Krimeve të Rënda të Apelit që po shqyrton çështjen ndaj Emiljano Shullazit dhe të tjerëve. Në seancë dëgjimore ai pretendoi se disa mosrakordime me KPK erdhën për faktin se ai vetë është kërcënuar nga persona të paidentifikuar që i ka kallëzuar në prokurori dhe nga ana tjetër ai pretendoi se kishte probleme shëndetësore dhe për këtë arsye ishte në pamundësi për t’u mbrojtur por duhet të kishte të pranishëm një avokat. Por në finale z. Vrioni u paraqit i vetëm në KPK, ndërsa ditën e sotme nuk ishte i pranishëm për shpalljen e vendimit”, tha ajo.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT