E mërkurë, 28 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

Amnistia/ Nis sot lirimi i 175 të burgosurve, ja kush përfitojnë

Nis ditën e sotme lirimi nga burgjet për të dënuarit që kanë përfituar nga amnistia.

Ligji u miratua në fillim të këtij viti më datë 30 janar dhe u dekretua nga presidenti Meta më 14 shkurt. Bëhet me dije se nga amnistia përfitojnë të gjithë të dënuarit, që deri në datë 31 dhjetor të vitit të kaluar janë dënuar me vendim të formës së prerë.

Nga amnistia do të përfitojnë gati 150 burra të cilët janë dënuar deri në 2 vite dhe janë mbi moshën 60 vjeç. Gjithashtu përfitojnë edhe 23 gra edhe dy të mitur. Ndërsa 29 gra do të përfitojnë 1/3 e uljes së dënimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...