E mërkurë, 12 Gusht, 2020
34 C
Tirana

Ambasadori Soreca viziton Qendrën e Solidaritetit “Fundjavë Ndryshe”: Krenar që mbështesim këtë grup të rinjsh

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Ditën e djeshme, ambasadori i BE-së Luigi Soreca, i shoqëruar nga drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe, Arbër Hajdari vizitoi Qendrën e Solidaritetit. Projekt i ndërmarr nga fondacioni me qëllim ndryshimin rrënjësor të jetës të shumë familjeve në nevojë.

E projektuar për të pasur shkollë profesionale, bibliotekë, salla konferencash dhe trajnimesh, kapanon magazinimi, e një sërë shërbimesh të reja, Qendra e Solidaritetit është duke u krijuar me mbështetjen e shumë bizneseve, por jo vetëm.

Bashkimi Evropian po ashtu ka bërë të mundur pajisje zyre qendrën, e cila po shndërrohet në një nga qendrat sociale më të mëdha në Ballkan. Gjatë vizitës së tij, ambasadori Soreca takoi edhe një grup të rinjsh, vullnetarë të “Fundjavë Ndryshe”. Të cilët në një bashkëbisedim, folën për rëndësinë e vullnetarizmit dhe mbështetjen që BE jep për këto kauza kaq themelore e të rëndësishme.

Për këtë arsye, edhe Delegacioni i BE-së në Shqipëri organizoi në muajin maj një konkurs për vullnetarizmin. Ku çmimi i parë iu dha drejtuesit të “Fundjavë Ndryshe” Arbër Hajdarit dhe gjithë punës së mijëra vullnetarëve.

“Krenar që mbështesim këtë grup të rinjsh që ndihmojnë familjet në nevojë. Qendra e Solidaritetit mund të bëhet e rëndësishme për shumë familje shqiptare. Vullnetarët e rinj mund të bëhen një shembull për të rinjtë e Shqipërisë që kanë shumë potencial të paçliruar. BE-ja do të vazhdojë të jetë përkrah jush, pasi ju jeni qytetarët e ardhshëm të Bashkimit Evropian”, tha Ambasadori Soreca./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

PD akuzon Ramën: 147 milionë euro për punësime elektorale

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shpenzuar 147 milionë euro për punësime elektorale. “Edi Rama ka paguar një mal me para për të...

OFL iu dërgon formularin 4 të dënuarve (Emrat)

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të tillë, por...