Ekonomi

Ambasadori italian: Kemi gati 20 mln euro për Shqipërinë

               Publikuar në : 17:01 - 06/06/19 Enno

Qeveria italiane shprehet se ka gati 20 milion euro për të mbështetur projekte zhvillimi të gjithë vendin, në kuadër të programit të konvertimit të borxhit për zhvillim.

Ambasadori Alberto Cutillo deklaroi nga Vau i Dejës se janë në pritje të angazhimit të qeverisë shqiptare, për të nisur garën për projektet që do të mbështeten.

“Kemi fondet për të nisur një program të ri mbështetje prej 20 milionësh. Qeveria italiane është gati dhe pret që edhe ajo shqiptare të jetë gati, në mënyrë që të hapim garën për projektet që do të mbështeten”, tha Cutillo.

Ambasadori mori pjesë në inaugurimin e një qendre shëndetësore, investim ky që kap shifrën e 68 milion lekëve, ndërsa mësohet se veç ekzaminimeve do të zhvillohen edhe ndërhyrje të lehta kirurgjikale.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT