E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Aksidenti tragjik në Bullgari/Mbërrijnë në Shkup trupat e pajetë të viktimave

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit, kanë arritur kufomat e viktimave të aksidentit tragjik në Bullgari. Avionët ushtarakë janë ulur në aeroportin e Shkupit, ku po priteshin nga familjarët e viktimave dhe nga zyrtarë të lartë. Për 45 viktimat që humbën jetën në aksidentin tragjik në Bullgari, teksa po ktheheshin nga Turqia, do të ketë një ceremoni shtetërore.

Trupat e pajetë do t’u dërgohen fillimisht në banesa familjarëve, e më pas do të përcillen për në banesën e fundit. Homazhet në nder të tyre do të mbahen në sheshin ‘Skënderbej’ nga ora 10:00 deri në orën 13:00.

Të pranishëm në Aeroportin e Shkupit ishin një delegacion i lartë shtetëror i Maqedonisë së Veriut, e po ashtu edhe kryeparlamentarja Lindita Nikolli, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Aksidenti tragjik ndodhi në 23 nëntor, ku si pasojë e flakëve humbën jetën 45 shqiptarë nga Maqedonia e Veriut dhe 7 të tjerë u plagosën. Mes viktimave ishin edhe 12 fëmijë. Për shkak të ngjarjes së rëndë, Kosova shpalli 24 nëntorin ditë zie, ndërsa Maqedonia e Veriut shpalli tre ditë zie në nder të viktimave që humbën jetën në aksident.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Aksidentohet autobusi me 29 pasagjerë shqiptarë në Bullgari

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...