E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Varianti Omicron/ Çfarë ka ndodhur në botë në 24 orët e fundit

Zyrtarët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thonë se numri i vendeve që raportojnë zbulimin e variantit të ri Omicron “po rritet çdo ditë”, dhe shpërndarja e tij “ka të ngjarë të jetë tashmë më e gjerë se sa raportohet aktualisht”.

Ata thonë se të gjitha vendet duhet të përgatiten për rritje të reja të mundshme të lidhura me Omicron.

Ekspertët shëndetësorë në Afrikën e Jugut – ku u identifikua për herë të parë Omicron – thonë se janë gati t’i përgjigjen një vale të katërt Covid – pasi varianti i ri paraqet një shkallë më të lartë transmetimi sesa infeksionet e mëparshme.

Një provë në Mbretërinë e Bashkuar zbulon se vaksinat Pfizer dhe Moderna japin përgjigjen më të mirë të përgjithshme përforcuese.

Rreziku për t’u infektuar nga Covid mbetet më i lartë për njerëzit që i përkasin grupeve të caktuara etnike, zbulon një studim në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryetari i Partisë Konservatore thotë se nuk ka në plan të anulojë një festë të Krishtlindjeve të stafit, për shkak të shqetësimeve në lidhje me variantin më të fundit Covid.

Presidenti Biden ka njoftuar planet për të rritur testimin e koronavirusit në SHBA, dhe për të shtrënguar rregullat për udhëtarët në mes të një sërë rastesh Omicron.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...