E enjte, 21 Janar, 2021
5 C
Tirana

A po përgatit Donald Trump një grusht shteti? (VIDEO)

SHBA u përball të mërkurën me një situatë të pazakontë. Pas fjalimit të Donald Trump para Shtëpisë së Bardhë, ku ai deklaroi se nuk do të dorëzohet para vjedhjes së zgjedhjeve, mijëra mbështetës mësynë brenda godinës së parlamentit, Capitol Hill.

Kongresmenët që certifikuan fitoren e Xho Bajden, u evakuuan me shpejtësi. Ky akt i paprecedentë ka nxitur historianë dhe analistë, të flasin për skenarin e një grushti shteti, që Trump po planifikon për të mos e dorëzuar presidencën.

Radikalizmi i Trump, ka distancuar akoma më shumë figura të njohura të Partisë Republikane. Por shumë analistë, këto akte janë tentativat e fundit të dëshpëruara të Trump para largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Sipas tyre, Trump nuk ka mbështetjen e ushtrisë dhe as të biznesit. Ata kanë bërë thirrje për një tranzicion paqësor të pushtetit.

Por gjatë protestave të muajve të fundit, Trump e ka diskutuar mundësinë e shpalljes së ligjit ushtarak në vend. Sipas ligjit, kjo ndodh kur trazirat në vend dalin jashtë kontrollit të policisë. A do të jetë ky rasti?

                                             TIRANA TODAY

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...