E shtunë, 31 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

A do të shënojë fundin e koronavirusit ardhja e pranverës? Tomini nxjerr faktet

Aktualisht, në Shqipëri janë 6 raste të infektuar me koronavirus. Disa viruse të frymëmarrjes kanë një ecuri stinore, dhe rritja e temperaturave bën që ato të përhapen më pak. Kjo mund të varet nga ndërveprimi mes patogjenëve dhe kushteve atmoferike. Gjatë dimrit, viruset janë më të prirura që të na prekin edhe për faktin se sistemi ynë imunitar është më i dobët, dhe i mungon më shumë vitamina D.

Shefja e Epidemiologjisë, Eugena Tomini, gjatë një interviste për emisionin “7 pa 5”, ka deklaruar se janë identifikuar 31 kontakte të 6 të prekurve me koronavirus, dhe se janë marrë masat e nevojshme. Megjithatë ajo shtoi më tej se kjo nuk do të thotë që nuk do të ketë raste të reja.

Prej kohësh, qarkullojnë informacione se me rritjen e temperaturave, virusi me gjasë mund të asgjesohet. Po sa e vërtetë është kjo? A do të asgjësohet virusi me ardhjen e pranverës?

Tomini u shpreh se shpresohet të arrihet diçka e tillë, dhe sipas saj, ka një lidhje mes përhapjes së koronavirusit dhe vendeve të ftohta.

“Themi shpesh që larja e duarve është një element shumë i rëndësishëm. Sa më shumë të lahen duart me ujë të ngrohtë dhe sapun, ai fillon edhe asgjësohet. Temperaturat e larta kanë lidhje edhe me uljen e viruseve stinore.

Po të shohim hartën e botës, janë prekur ato vende me sezon dimri. Ndërkohë vendet me temperatura shumë të larta, kanë një prekje minimale. Shpresojmë që sëmundjet respiratore të ulen me uljen e sezonalitetit dimëror”, u shpreh ajo.

Lexo edhe :   Pas shfaqjes në Wuhan, Kina përballet me shpërthimin më të keq të koronavirusit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nxehet situata mes socialistëve/Koçi-Lames: Dikush duhet çuar në SPAK

Pak më herët, drejtori i përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame reagoi pas akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi, se duart...

Izmir Smajlaj nuk kualifikohet për në finale

Izmir Smajlaj nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati. Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, teksa është...

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...