E diel, 1 Gusht, 2021
23.5 C
Tirana

Simptomat për koronavirusin/ Shkencëtarët: Po kaluat 12 ditë, ia hodhët

Sot Kina ka regjistruar rekordin minimal të rasteve të reja të koronavirusit, ndërsa në 24 orët e fundit ka patur vetëm 19 viktima nga 40 që ishin një ditë më parë. Presidenti kinez, teksa ka vizituar sot qytetin e Wuhan, epiqendër e shpërthimit të epidemisë nga koronavirusi, është shprehur se Kina pothuajse e ka fituar betejën me virusin vrastar.

Ekipet amerikane kanë analizuar rastet e njohura në Kinë, dhe në vendet e tjera për të kuptuar më shumë rreth sëmundjes. Duke qenë në të njëjtën linjë, shkencëtarët kanë konfirmuar se duhen mesatarisht 5 ditë, që njerëzit të shfaqin simptomat e koronavirusit.

Kërkuesit kanë dalë në përfundimin se ata persona që nuk shfaqin simptoma deri pas ditës së 12-të, nuk ka gjasa që t’i shfaqin më ato. Ndonëse sërish mund të jenë bartës të infeksionit, raporton BBC.

Kërkuesit këshillojnë ata që mund të jenë infektues-kanë apo jo simptoma- të vetëizolohen për 14 ditë, që të shmangin përhapjen tek të tjerët.

Teksa Kina po shikon përmirësim nga koronavirusi, e njëjta situatë nuk është në Itali. Nga sot, kufizimi i lëvizjes i urdhëruar në 8 mars për Lombardinë dhe 14 provincat e tjera qendrore-veriore, tani është shtrirë në të gjithë territorin kombëtar.

“Nuk ka më një zonë të kuqe – tha kryeministri Conte. “Objektivi ynë kryesor është shëndeti i qytetarëve i cili prevalon mbi interesat e tjera. E ardhmja e Italisë është në duart tona dhe secili duhet të bëj pjesën e tij”.

Lexo edhe :   Ekspertja britanike: Koronavirusi nuk doli nga laboratori në Wuhan

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...