E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

182 raste të reja me Cov*d në Shqipëri, kush janë ‘zonat më të nxehta’

Java e parë e muajit gusht ka rezultuar me një rritje të numrit të infektimeve. Në 24 orët e fundit është përkeqësuar situata me infektimet si pasojë e Covid-19, ku janë rregjistruar plot 182 raste të reja. Një numër i konsiderueshëm ky, pas disa javëve ku spikaste një situatë më e qetë dhe me asnjë humbje jete.

Në 24 orët e fundit janë kryer 3.613 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 182 qytetarë, në këto bashki: 50 raste në Tiranë, 19 raste në Shkodër, 15 raste në Fier, Lezhë, 12 raste në Vlorë, 11 raste në Durrës, 8 raste në Mallakastër, 7 raste në Sarandë, 6 raste në Kamëz, 5 raste në Elbasan, 4 raste në Krujë, Prrenjas, Peqin, 3 raste në Kavajë, Lushnje, Patos, 2 raste në Vau i Dejës, Gramsh, Këlcyrë, 1 rast në Kurbin, Kukës, Pukë, Berat, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Himarë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se aktualisht janë 1.035 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 32 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë             364
Shkodër          159
Vlorë               103
Elbasan           98
Fier                  85
Lezhë              60
Berat               49
Durrës             49
Kukës              24
Gjirokastër       20
Korçë               18
Dibër                 6

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Disa universitete në vend sfidojnë urdhrin e Ministrisë së Shëndetësisë

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...