E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Zuckerberg i “vodhi” emrin presidentit Meta, rrjeti shpërthen në meme

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka zbuluar ndryshimin e madh të bërë në platformën e tij sociale, duke e pagëzuar me një emër të ri. Në një letër publike, ai ka shpjeguar edhe ndryshimin e emrit dhe kuptimin “Meta”.

Ky riemërtim mund të jetë pjesë e një përpjekje për të riparuar reputacionin e Facebook dhe për të kthyer faqen, pas një serie makthesh PR, duke përfshirë keqinformimin në platformat e tij, dështimet e moderimit të përmbajtjes dhe zbulimet rreth efektit negativ që produktet e tij kanë në shëndetin mendor të disa përdoruesve.

Përtej gjithë argumenteve që mund të japë Mark Zuckerberg, në vendin tonë ky emër ka një kuptim tjetër.

Faqet e ndryshme në rrjet kanë filluar që të krijojnë montime, duke e lidhur emrin e ri të platformës sociale me presidentin e vendit, Ilir Meta.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...