E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Zotohet Basha: SPAK do detyrohet të hetojë aferën 24 mln euro për inceneratorin e Fierit

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar takime me biznese në Lushnje.

Basha ka dëgjuar problematikën e tyre në këto kohë krize si dhe ka planin e PD për rimëkëmbjen.

Në një prononcim për gazetarët, Basha tha në përfundim të takimeve se kishte zbuluar “gropën” ku, sipas tij, janë vjedhur 24 milion euro, vendi ku duhej të ishte ndërtuar inceneratori i Fierit.

Basha u shpreh se këto para mund të kishin shkuar në xhepat e familjeve në nevojë apo në formë subvencionesh te fermerët.

Ai u zotua se SPAK do të detyrohet të hetojë aferën e inceneratorit dhe të çojë pas hekurave këdo që është përfshirë në vjedhje.

Lulzim Basha:‘Fermeri shqiptar është më i diskriminuari. Paratë e subvencionimit, thertoret, magazinat, këto para merren nga qeveritarët dhe shkojnë për afera korruptive. Në Fier ka një gardh ku janë zhdukur 24 milion euro të taksave. Kjo ndërtesë quhet inceneratori i Fierit, është një gropë. Imagjinoni se çfarë mund të bëheshin me 24 milion euro, mund të ndihmoheshin 24 mijë biznese, shumë më shumë se çfarë ka qarku i Fierit.

Mund të ndihmoheshin dhjetëra mijëra familje që kryefamiljari ka humbur punën. Mund të paguheshin qindra-mijëra pensionistë. Mund të jepeshin mbështetje direkte, subvencione për qindra fermerë të Myzeqesë. Por Edi Rama, Arben Ahmetaj dhe Klodian Mërtiri kanë vjedhur 24 milion euro. SPAK do detyrohet ta hetojë dhe të çojë pas hekurave këdo që është përfshirë në këtë vjedhje masive. Për këtë dua të zotohem sot’’.

#LulzimBasha #LIVE – Prononcim për mediat, pas takimit me biznesin në Lushnje

#LIVE – Prononcim për mediat, pas takimit me biznesin në Lushnje

Publiée par Lulzim Basha sur Vendredi 9 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...