E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Zgjedhorja/ Rama: S’reformon asgjë, mora kënaqësi nga kënaqësia e Lulit

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kreu i Qeverisë Edi Rama përgjatë një komunikimi me gazetarët komentoi arritjen e marrëveshjes për Reformën Zgjedhore.

Kryeministri theksoi se marrëveshja e arritur mes palëve nuk reformon asgjë nga sistemi i administrimit të zgjedhjeve.

“E vetmja kënaqësi që kam marrë nga marrëveshja është kënaqësia e Lulit pasi nuk reformon asgjë në sistemin e administrimit, por qëllimi ishte që të mos shkonim përpara vetëm, por të bashkohemi ne me gjithë botën për ta lehtësuar Lulzim Bashën dhe të tjerët nga frika e zgjedhjeve dhe për t’i thënë si e do ti që të mos kemi llafe.

Unë e di që do kemi prapë llafe se ne prapë do fitojmë. E bëmë këtë si një mesazh paqeje dhe dakordimi”, tha Rama.

Ky i fundit komentoi gjithashtu deklaratat e opozitës parlamentare, e cila ka kërkuar takim me të pasi nuk është dakord të votojë reformën në parlament:

“Do të dëgjojmë dhe do të jemi konstruktivë. Besoj që është e mirë që të gjithë të kalojmë në një stad tjetër maturimi.

Nuk kemi pse bëjmë marrëveshje për të ndenjur kështu si jemi nëpër ambasada.

Këtu dëgjova që forca më e madhe e vendit s’paska të drejtë të propozoka asgjë, por të shpërndajë karamele, llokume dhe mish nga trupi i saj.

Kur flisni për deputetët në parlament ata janë të Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit, kush i sheh se janë shfaqur nga rrugë të tjera ose nga materniteti i Taulant Ballës harron se ata janë aty të zgjedhur nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi.

Kur flasim për listat e hapura, e di që shumica e shqiptarëve besojnë se janë një instrument çudibërës, nëse do të ishin të hapura ata deputetë ishin pjesë e listës dhe nuk do të votohej vetëm për partinë, por edhe brenda tyre.

Jemi këtu për ta mbyllur në mënyrë dinjitoze, jo duke u futur në historira kap njërin, e kap tjetrin sepse nuk ka vlerë të dalësh në rrugë dhe të bësh konsensus dhe të ikësh në parlament dhe të dalësh me shpatë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po hetonte dosjen e Dritan Dajtit, shkarkohet Artan Bajrami

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA) ka lënë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) për shkarkimin e ish-kryeprokurorit, Artan Bajrami. “Në...

Itali/ Përgjysmohet numri i viktimave nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Itali është përgjysmuar në 24 orët e fundit, në krahasim me një ditë më parë. Ditën e sotme janë...

Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga koronavirusi, qindra raste dhe dhjetëra viktima

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

“Zero karbon” deri në 2038/ Parlamenti gjerman miraton projektligjin e rëndësishëm

Parlamenti gjerman ka miratuar sot një projektligj për të hequr nga përdorimi qymyrin, deri në vitin 2038. Ky projektligj erdhi si pasojë e kritikave nga...