E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Zgjedhjet/Patozi i gatshëm të bashkëpunojë me PD-në, por me një kusht (VIDEO)

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, është shprehur i hapur për të bashkëpunuar me PD-në pas zgjedhjeve të 25 prillit. Ai ka thënë mjaft qartë se do të pranonte një koalicion pas zgjedhor me PD-në, nëse kjo do të shërbente për të larguar Ramën nga pushteti. Në një intervistë për “Report TV”, Patozi tha se ky bashkëpunim do të vinte nëse do e kërkonin qytetarët, por duke parashtruar kushtet e tyre.

“Ne do të bashkëpunojmë vetëm në rast se populli shqiptar do të na e kërkojë këtë, dhe në rast se PD-ja do të pranojnë kushtet tona. Kaq e thjeshtë është. Sigurisht që ky bashkëpunim nuk mund të ndodhë para zgjedhjeve, nuk ka asnjë shans për këtë”, deklaroi ai.

Patozi citoi më tej se Bindja Demokratike po bën të gjitha përpjekjet, për të pasur një rezultat sa më dinjitoz në këto zgjedhje. Duke mos bërë disa kalkulime elektorale, ai shtoi më tej se po punon për të qenë forcë përcaktuese qeverisëse.

“Se sa mandate do të fitojë Bindja Demokratike, nuk di ta them, sepse nuk e kam mbajtur veten as për profet dhe as për fallxhor. Di të them vetëm që po bëjmë të gjitha përpjekjet tona, për të pasur një rezultat sa më dinjitoz në këto zgjedhje. Dhe ne synojmë të jemi forcë përcaktuese qeverisëse”, u shpreh Astrit Patozi.

Për të sjellë ndryshim, jo vetëm rotacion, diskutimet me partitë e tjera vijojnë. “Me partitë e reja të tjera që e mendojnë Shqipërinë si ne, jemi të detyruar të garojmë së bashku sepse e para kemi kauzën e përbashkët, dhe e dyta sepse interesat elektorale i kemi të përbashkëta. Pasi nëse do garonim veçantë ‘dinozaurët’ e mëdhenj të politikës, do e kishin më të lehtë të na shqyenin”, thotë Patozi.

Lexo edhe :   Përgjimet e Ndraghetas: Fitojnë miqtë tanë të PS, mund të marrim çfarë të duam
Lexo edhe :   Përgjimet e Ndraghetas: Fitojnë miqtë tanë të PS, mund të marrim çfarë të duam

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...