E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Zbulohen konluzionet e para për vdekjen e Maradonës, akuza të rënda për mjekët

Hetimet për vdekjen e Diego Armando Maradonës vazhdojnë, raportuar nga “La Nacion”, u botuan përfundimet e para të hetimit nga Prokuroria e “San Isidro”, me implikime shqetësuese: “Sjellja fajtore e mjekëve, një rast neglizhence”. Aq sa çdo përgjegjësi penale fillon të përcaktohet, me akuzat e vrasjes pa dashje.

Raporti i gjyqtarëve thotë se Maradona “nuk u monitorua dhe i’u nënshtrua mbikëqyrjes së vazhdueshme mjekësore siç duhej të kërkonte gjendja e tij”.

Shumica e përgjegjësisë duket se i takojnë Leopoldo Lukes, i identifikuar si mjeku personal i “El Pibe de Oro”-s. Së pari nuk ishte ai, megjithëse e kishte bërë të qartë, të operonte trurin e ish-futbollistit kampion bote më 3 nëntor, por ai ishte vetëm pjesë e ekipit mjekësor të mbështetës, shkruan ”Panorama Sport”.

Për më tepër, ishte gjithmonë Luke, me drejtorin mjekësor të klinikës “Olivos”, i cili nënshkroi letrën e dorëheqjes pavarësisht sugjerimit të “Swiss Medical” për të vazhduar me trajtimin psikiatrik, klinik dhe rehabilitues në institucion. Në vend të kësaj, Maradona u kthye në shtëpi dhe ndihma e tij “ndodhi në ç’organizim total” tregon raporti mjekësor.

Aq sa Luke u bind që të pushonte nga puna infermieren e parë Gisela Madrid, të cilën Maradona nuk e dëshironte. Por, sipas gjykatësve, një pacient duhet “të trajtohet sipas praktikës edhe kundër vullnetit të tij”.

Hetimi e përcakton Luken si “të dashuruar” me ‘Maradonën, dhe donte të hynte në histori si mjeku që kishte shpëtuar Maradonën, i cili kishte besim të verbër tek ai. Gjykatësi Diaz nuk kërkoi arrestimin e mjekut sepse “nuk ka rrezik largimi”.

Lexo edhe :   Zbulohet një tjetër fakt tronditës për Maradonën, mjeku i ka falsifikuar firmën
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...